zioła w doniczce

Posiadanie w domu świeżych ziół ma wiele zalet. Dzięki nim każda potrawa staje się bardziej aromatyczna i nabiera głębi smaku. Zioła mają także właściwości lecznicze. Z tego względu z powodzeniem mogą być stosowane do naparów. To skuteczna i naturalna broń w walce z wieloma dolegliwościami. Aby zioła dłużej zachowały świeżość warto je posadzić w doniczkach. Poniżej wskazówki jak to zrobić oraz jakie rośliny najlepiej się do tego nadają.

Najlepsze warunki do uprawy ziół

Zacząć należy od tego, że uprawa większości ziół nie należy do skomplikowanych. Dzięki temu nawet początkująca osoba powinna sobie bez trudu poradzić z takim zadaniem. Przy odrobinie chęci można wyhodować zdrowe zioła bez sztucznych nawozów. Przygodę z ziołami należy rozpocząć od przygotowania małych pojemników z otworami. Dzięki nim woda będzie mogła swobodnie spływać. Sadzonki nie będą narażone na zbyt dużą wilgoć. Pojemnik należy wypełnić ziemią. Do uprawy ziół nadają się żyzne i sypkie mieszanki ziemi o niskim zasoleniu. Następnym etapem jest przesadzenie roślin do większych donic. W nich korzenie będą miały wystarczająco dużo miejsca. Warto dbać o ich regularne podlewanie, gdyż większość ziół lubi wilgotne podłoże. Aby mieć pewność, że rośliny nie zgniją, można stworzyć warstwę drenażową. W tym celu na dnie donicy powinno znaleźć się trochę piasku lub keramzytu.

Gdzie przechowywać zioła w doniczkach?

Zioła najlepiej rosną w nasłonecznionych miejscach. Z tego też względu warto zacząć je sadzić wczesną wiosną, aby miały wystarczającą ilość słońca. Idealnym miejscem dla ziół są parapety okienne. Jeśli w domu brakuje miejsca na doniczki z ziołami, to można je również przechowywać na balkonie lub tarasie. Uprawa ziół w doniczkach wiszących pozwoli zaoszczędzić miejsce na półkach i stolikach. Zimą najbezpieczniej jest wstawić doniczki do domu.

Zioła idealne do doniczki

Pod względem uprawy zioła najczęściej dzieli się na jednoroczne, dwuletnie oraz bylinowe. Te ostatnie bywają nazywane wieloletnimi.

Liście ziół jednorocznych powinny być na bieżąco zrywane i wykorzystywane podczas przygotowywania posiłków. Przykładem rośliny jednorocznej jest bazylia. To must have w domu każdego miłośnika kuchni włoskiej. Zielone, aromatyczne listki sprawdzą się do wszelkiego rodzaju dań z makaronem. Bazylia z powodzeniem może być hodowana w doniczce, którą najlepiej postawić w nasłonecznionym miejscu. W doniczce warto też zasadzić szałwię. Dobrze sprawdzi się dla niej ziemia z dodatkiem piasku albo perlitu. Ziemia taka powinna być umieszczona w pojemniku z otworem w dnie.

Przykładem zioła dwuletniego możliwego do uprawy w domu jest kminek. Preferuje on podłoże lekko gliniaste z elementami próchnicy. Warto pamiętać o jego regularnym podlewaniu i odchwaszczaniu. Smakowo dobrze komponuje się z marynatami, serami a także mięsem. Łatwa w uprawie doniczkowej jest też dwuletnia pietruszka naciowa.

Jedną z popularniejszych roślin wieloletnich jest mięta. Uwielbiana nie tylko do potraw ale również drinków. Roślina ta lubi ciepło. Nie należy jednak wystawiać jej na duże słońce, gdyż wtedy liście mogą szybko zżółknąć. Roślinę można stale pozbawiać pojedynczych listków. Wskazane jest również regularne ścinanie całych gałązek. Kolejnym niezwykle popularnym ziołem jest oregano. Lubi ciepłe stanowiska i umiarkowanie suche podłoża. Ziemia, w której sadzi się oregano powinna mieć odczyn zbliżony do obojętnego. Zioło te doceniane jest ze względu na właściwości lecznicze. Zawiera między innymi olejek eteryczny, fenolokwasy, flawonoidy, fitosterole oraz witaminę C.

5ca236e4 9071 422c a2a6 df8e77b680a4Autor publikacji
Autorem artykułu jest Sklep Poradnika Ogrodniczego – internetowy sklep oferujący wiele przydatnych produktów do ogrodu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.