uprawa stokrotki afrykańskiej

Osteospermum ecklonis uprawia się ze względu na jego kwiaty przypominające stokrotki. Pochodząca z RPA, czasami nazywana jest afrykańską stokrotką. Osteospermum to bardzo piękna roślina wieloletnia, obficie kwitnąca przez większą część roku. Jest również bardzo łatwą w uprawie rośliną i bardzo dobrze znosi większość chorób.

Kolorowe kombinacje

Kiedy stokrotki afrykańskie po raz pierwszy stały się dostępne, do wyboru było tylko kilka kolorów, głównie biały i brzoskwiniowy. Nawet przy ograniczonym wyborze kolorów, ich jasnoniebiesko-fioletowe centra sprawiły, że stały się popularnym wyborem w ogrodzie. Gdy hodowcy roślin zabrali się do pracy, zaczęły pojawiać się nowe odcienie kwiatów, takie jak różowy, fioletowy i dwukolorowy. Paleta kolorów, które oferuje roślina, sięga od bieli do różu, przechodząc przez błękit i fiolet.

Jak poprawnie sadzić stokrotkę afrykańską

Najlepiej zrobić to wiosną. Można również sadzić jesienią, jeśli zimy w regionie zamieszkania są nieco łagodniejsze. Jednak należy być ostrożnym, ponieważ roślina jest podatna na zamarzanie poniżej -5°C i nie jest w stanie przetrwać niższych temperatur. To nie znaczy, że nie można jej uprawiać. Oznacza to po prostu, że należy uprawiać ją jak rośliny jednoroczne, wysiewając nowe co roku na wiosnę.

Jeżeli chodzi o miejsce, gdzie powinno się zasadzić stokrotkę afrykańską, to zaleca się miejsce skąpane w słońcu, które jest również osłonięte od wiatru, ponieważ wiatr sprawia, że powietrze jest chłodniejsze. Aby uzyskać jak najlepsze wyniki, powinno się zasadzić roślinę w osłoniętym miejscu na dobrze przepuszczalnej glebie w pełnym słońcu. Na łagodnych terenach może być uprawiana na obrzeżu jako bylina, ale na terenach narażonych na mróz najlepiej traktować ją jako roślinę jednoroczną – alternatywnie uprawiać w doniczkach, które jesienią można przenieść do pomieszczeń.

Jak dbać o stokrotkę afrykańską

Pielęgnacja jest prosta, ponieważ roślinę należy podlewać tylko latem, gdy występują okresy suszy i gdy wysokie temperatury trwają przez dłuższy czas. Należy regularnie usuwać zwiędłe kwiaty. Ten krok zdecydowanie wspomoże roślinę w produkcji nowych kwiatów. Roślinę powinno się podlewać tylko w dni wysokich temperatur, a potem ponownie tylko wtedy, gdy zauważy się, że roślina cierpi z powodu braku wody.

Zima to czas, kiedy należy chronić roślinę, jeśli spodziewa się niskich temperatur. Stokrotkę afrykańską najlepiej uprawiać w łagodnym klimacie. W wielu przypadkach roślina przerwie kwitnienie podczas gorącego lata, aż jesienią powrócą chłodne noce. Osteospermum preferuje pełne słońce. Im więcej światła można jej dać, tym lepiej zakwitnie. Stokrotka afrykańska preferuje gleby równomiernie wilgotne, dobrze przepuszczalne. Jednak zbyt wilgotna gleba może skutkować nawet zabiciem rośliny.

Jednym z powszechnych szkodników, które można zobaczyć na osteospermum, są wciornastki. Te maleńkie owady lubią żywić się pyłkiem kwiatów i za pomocą ostrych aparatów gębowych wydrapywać płatki w poszukiwaniu wody. To uszkadza pąki i wypacza nowy wzrost. Na szczęście w okresie wegetacyjnym jest wiele innych pożytecznych owadów, które będą trzymać te szkodniki w ryzach.

Stokrotka afrykańska po przekwitnieniu

Osteospermum jest bardzo ciekawą rośliną, ponieważ jej liście są wiecznie zielone, a zimą wspaniale się zachowuje. Jednak ta roślina ma trudności z radzeniem sobie z mrozami o temperaturach niższych niż -5 °C, zwłaszcza jeśli trwają dłużej niż kilka dni. Na obszarach o łagodnej zimie nie będzie występował taki problem z utrzymaniem rośliny zarówno w doniczce, jak i w ziemi na zewnątrz. Natomiast gdziekolwiek indziej, należy zabrać stokrotkę afrykańską do domu, w miejscu osłoniętym przed mrozem. Warto też spróbować przykryć ją grubą warstwą ściółki liściastej, aby mogła przetrwać zimę.

f288d27a c3cc 4adf a9cf 84c93d770a90Autor
Publikacja powstała we współpracy z portalem  Poradnik Ogrodniczy – największym portalem ogrodniczym w Polsce.

Co może zastąpić nam przydomowy ogród? Sprawdź tutaj!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.