borówki amerykańskiej

Borówka amerykańska staje się coraz chętniej uprawianą rośliną w Polsce. Ceniona jest nie tylko ze względu na swój słodko-kwaśny smak, ale również pozytywny wpływ na zdrowie – jej owoce są bogate w karotenoidy, minerały oraz witaminę C. Uprawa tych roślin nie jest szczególnie wymagająca i mogą się nią zająć nawet początkujący ogrodnicy. Jak jednak powinno się dbać o te krzewy jagodowe, aby uzyskać jak najlepsze efekty? Poniżej przedstawiamy przydatne wskazówki, które przyczynią się do prawidłowego wzrostu i rozwoju oraz bujnego owocowania borówki amerykańskiej.

Sadzenie borówki amerykańskiej

Młode krzewy najlepiej sadzić jesienią, przed przymrozkami, w odpowiednio przygotowanym podłożu. Gleba powinna mieć kwaśny odczyn – około 4 pH, oraz być bogata w składniki pokarmowe i próchnicę. Jeśli istnieje taka możliwość, można ją wzbogacić o trociny z drzew iglastych bądź też dodatek kwaśnego torfu, co zabezpieczy krzew przed mrozem, szkodnikami i chorobami. Warto także pamiętać, by odstępy pomiędzy sadzonkami nie były mniejsze niż 2 metry – pozwoli to zachować odpowiednią wentylację.

Uprawa i pielęgnacja

Tak jak dla wielu roślin uprawnych, dla borówki amerykańskiej niezwykle istotne jest regularne podlewanie.  Jako że krzewom może zaszkodzić zarówno nadmierne przesuszenie, jak i namoczenie, najlepiej sprawdza się nawadnianie kropelkowe – umożliwi ono odprowadzenie wody bezpośrednio do systemu korzeniowego i utrzymanie odpowiedniego dla rośliny poziomu wilgoci.

Dla prawidłowego rozwoju borówki amerykańskiej kluczowe jest odpowiednie nawożenie. W zależności od pory roku, zmienia się zapotrzebowanie krzewu na różne pierwiastki chemiczne. Dlatego na wiosnę – od marca do czerwca – należy dostarczać roślinie nawozu bogatego w azot, a w okresie jesiennym – zwiększone ilości potasu, fosforu i magnezu.

Krzewy jagodowe wymagają także pielęgnacji w postaci regularnego przycinania. Na początku wystarczy usuwać chore bądź uschnięte pędy, a w późniejszym czasie – każdy pęd mający więcej niż trzy lata. Jest to konieczne dla bujnego owocowania rośliny i utrzymania prawidłowej struktury krzewu.  

Zapobieganie chorobom borówki amerykańskiej

Krzewy jagodowe najczęściej zapadają na choroby grzybicze – zgorzel pędów, białą plamistość liści, szarą pleśń czy antraknozę. Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia tych schorzeń, należy dbać o odpowiednią wentylację i nie za wysoki poziom wilgoci.

W celach profilaktycznych można także stosować grzybnię mikoryzową dla kwaśnolubnych roślin, która zwiększy ich odporność i uchroni przed patogenami. Należy również unikać podlewania części nadziemnych rośliny – nadmierna wilgotność może doprowadzić do rozwoju wyżej wymienionych chorób grzybiczych.

Jeśli pomimo profilaktyki i pielęgnacji borówki amerykańskiej na jej pędach, liściach bądź owocach pojawią się zmiany chorobowe, szanse na uratowanie rośliny wciąż istnieją. Początkowo wystarczy usunąć i zutylizować uszkodzone części rośliny, aby choroba nie rozprzestrzeniła się na cały krzew. Gdy jednak nie da się uniknąć szarej pleśni bądź antraknozy, należy sięgnąć po odpowiednie preparaty mikrobiologiczne.

Ochrona przed szkodnikami

Mszyce, ogrodnice niszczylistkie, pryszczarki borówkowce czy zwójki to najczęstsze szkodniki atakujące borówkę amerykańską. Mogą one uszkadzać różne części rośliny – korzenie, łodygi, liście, owoce. Kluczowe jest jak najwcześniejsze zauważenie zniszczeń poczynionych przez te owady i natychmiastowa reakcja. Aby zwalczyć szkodniki, należy wybrać odpowiedni w tym celu środek insektobójczy i jak najszybciej opryskać rośliny.

2fad7970 55e2 44b8 bc80 e47d46334420Autor:
Artykuł został przygotowany przy współpracy z ogrodniczym sklepem internetowym  Sklep Dla Ogrodu oferującym wiele produktów do ogrodu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.