Instalacja hydrauliczna w każdym ciągniku rolniczym pełni wyjątkowo ważną funkcję, która ułatwia rolnikom życie. Przede wszystkim używana jest do operowania TUZ-em, czyli trójpunktowym układem zawieszenia, używanym do agregowania traktora z maszynami rolniczymi. Możliwe jest ich podnoszenie i opuszczanie, zależnie od potrzeby w danym momencie. Jednak to nie wszystko, ponieważ znakomita większość traktorów posiada również zewnętrzne wyjścia, do których można podłączyć szybkozłącze hydrauliczne. A to otwiera przed nami cały szereg dodatkowych możliwości.

Zewnętrzna hydraulika

Instalacja zewnętrzna pozwala na podanie ciśnienia hydraulicznego do urządzeń znajdujących się poza ciągnikiem. Najczęstsze jej wykorzystanie to kiprowanie przyczepy, która posiada taką funkcjonalność. Wszystko odbywa się za pomocą specjalnej dźwigni, znajdującej się obok tej do operowania TUZ-em. Po zmianie jej pozycji, olej ze skrzyni biegów wtłaczany jest poprzez tylne porty, szybkozłącze hydrauliczne oraz przewód, do siłowników znajdujących się w przyczepie. Te napełniają się olejem pod ciśnieniem, który powoduje wypychanie tłoczyska i zarazem unoszenie kipra. Następnie, po skończonej pracy, wystarczy powrócić dźwignią do pierwotnego położenia. Olej wtłoczony do siłowników wróci drugim portem z powrotem do skrzyni biegów ciągnika. Wykorzystanie hydrauliki zewnętrznej w taki sposób znacznie ułatwia nam rozmaite prace. Istnieją maszyny, których obsługę można uprościć sobie w taki właśnie sposób. Na przykład rozsiewacz do nawozów, w którym otwieranie i zamykanie wyrzutu odbywa się hydraulicznie, co pozwala rolnikowi na nieopuszczanie kabiny przez cały czas pracy.

Jak działa szybkozłącze?

Aby można było łatwo korzystać z instalacji zewnętrznej, konieczne są do tego celu szybkozłącza hydrauliczne. Te znajdują się zazwyczaj na tyle traktora, tak by ułatwić podprowadzenie do nich przewodów z przyczepy bądź maszyny umieszczonej na TUZ-ie. Ich podłączanie i rozłączanie odbywa się błyskawicznie. Wystarczy tylko przystawić przewód do gniazda i mocno go docisnąć, a zabezpieczenie zapnie się samoistnie. Rozłączanie odbywa się w podobny sposób, wystarczy tylko przesunąć pierścień zabezpieczający, a końcówka zostanie uwolniona. Wewnątrz szybkozłącza znajduje się uszczelniacz, który uniemożliwia wyciek płynu. Jeżeli nawet taki wystąpi, będą to minimalne ilości, które nie wymagają natychmiastowego uzupełniania. Ważne, by nigdy nie rozłączać złącz podczas pracy układu. Wtedy dojdzie do intensywnego wypływu lub wręcz wytryśnięcia gorącego oleju pod ciśnieniem. 

Zdarza się, że szybkozłącza hydrauliczne przestają funkcjonować prawidłowo. Zabezpieczenie nie trzyma przewodu wystarczająco mocno, bądź ma miejsce przeciek. W takiej sytuacji nowe elementy można bez problemu zamówić w zaufanym, internetowym sklepie rolniczym. Znajdziemy tam podzespoły zamienne, które jakością nie odbiegają od oryginalnych, które w przypadku starszych traktorów mogą być już niedostępne. Dobrze działająca hydraulika zewnętrzna daje nam mnóstwo możliwości. Warto o nią dbać.