sprężarka do napędzania narzędzi pneumatycznych

Użyteczność narzędzi pneumatycznych zależy od wydajnego podawania sprężonego powietrza w warunkach warsztatowych. Jaki kompresor sprawdzi się w takim przypadku najlepiej i z jakich rozwiązań technologicznych warto skorzystać? Poniżej krótki poradnik dla osób poszukujących dobrego kompresora do warsztatu lub garażu, do prac hobbystycznych.

Krótkie omówienie potencjału sprężarek tłokowych i śrubowych

Najpopularniejsze rodzaje sprężarek występujące na rynku to modele tłokowe oraz śrubowe. Do zasilania narzędzi pneumatycznych przyda się również szczelny wąż. Sprężarka śrubowa umożliwia ustawienie trybu ciągłego i właściwie nieustanne posługiwanie się, chociażby kluczami pneumatycznymi. To urządzenie doskonale sprawdzające się w poważniejszych warsztatach samochodowych z działami wulkanizacyjnymi. Natomiast sprężarka tłokowa działa najlepiej w krótkich seriach roboczych i przyda się bardziej hobbyście, albo do doraźnych zadań technicznych. Niewielkie modele kompresorów zapewniają sporą mobilność, dlatego operator narzędzi pneumatycznych powinien przemyśleć przede wszystkim realne warunki robocze, czy pojemność zbiornika na sprężone powietrze.

Przyda się dopasowanie sprężarki do warunków roboczych

Sprężarkę dobiera się do narzędzi, a konkretnie do wymaganych norm ciśnienia roboczego. Zanieczyszczone powoduje spadek mocy i pogarsza płynność wykonywania zadań. Większa wydajność kompresora przydaje się przy jednorazowej obsłudze wielu narzędzi pneumatycznych. Profesjonalne rozwiązania związane z filtracją sprężonego powietrza stosuje marka BOGE, dlatego warto przy okazji odwołać się do doświadczenia producenta. Minimum wydajnościowe dla obsługi kluczy pneumatycznych to z reguły 400 litrów na minutę. Do komfortowej pracy przyda się też zbiornik o pojemności około 150 litrów. W celu zwiększenia mobilności sprężarki często umieszcza się na specjalnych wózkach.

Olejowe czy bezolejowe kompresory do narzędzi pneumatycznych?

Kolejny podział sprężarek dotyczy modeli olejowych i bezolejowych. Olejowe wymagają smarowania, ale nowoczesne urządzenia wyróżniają się niewielkim poziomem wibracji, cichą pracą i inteligentną konfiguracją. Przy ciągłej eksploatacji narzędzi pneumatycznych przyda się z pewnością sprężarka o możliwie najprostszej budowie ze względu na ułatwienie przeglądów i konserwacji. Doskonały dodatek to nowoczesny system chłodzenia przekładający się realnie na żywotność sprzętu.

Dlaczego warto postawić na sprawdzonych producentów?

Bezpłatne doradztwo przed wyborem sprężarek, właściwie wszystkich typów spotykanych na rynku proponuje doceniany w branży producent BOGE wprowadzający wiele ciekawych rozwiązań dla warsztatów samochodowych, sektora medycznego, przemysłu i wielu innych gałęzi nowoczesnej gospodarki. Żywotna sprężarka do narzędzi pneumatycznych to świetna inwestycja na lata.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.