snh drones

Decydując się na szkolenie dla pilotów dronów od SNH Drones, musisz na początku zastanowić się, który będzie najlepiej dopasowany do Twoich potrzeb. Oferta obejmuje kursy z kategorii szczególnej zarówno dla lotów VLOS, jak i BVLOS. Czym się od siebie różnią? Jakie dają możliwości przeprowadzania operacji? Które szkolenie warto wybrać?

Po wprowadzeniu pod koniec 2020 roku nowych przepisów, kwalifikacje uprawnień do przeprowadzania operacji dronami zostały  oparte na poziomie ryzyka wykonywanych lotów, niezależnie od ich celów. Ma to na względzie zapewnienie większego bezpieczeństwa w użytkowaniu dronów w powietrzu i na ziemi.

Loty VLOS – operacje BSP w zasięgu wzoru pilota

VLOS, czyli loty w zasięgu wzroku pilota to operacje zarówno niskiego, jak i średniego ryzyka. Loty niskiego ryzyka zaliczane są do kategorii otwartej i nie wymagają specjalnych uprawnień, by móc je wykonywać. Wystarczy się przygotować i zaliczyć test online, żeby latać dronem w ramach kategorii otwartej. Należy jednak podkreślić, że loty wykonywane w ramach kategorii otwartej są ograniczone przepisami i wymogami. Zależnie od operacji i wagi drona, wyróżnione zostały 3 podkategorie:

Podkategoria A1 – obejmuje drony o masie od 250 g do 900 g. W ramach podkategorii A1 można przeprowadzać loty nad osobami postronnymi, jednak tylko sporadycznie. Nie wolno latać nad tłumami, czy zgromadzeniami.

Podkategoria A2 – dotyczy dronów o masie do 4 kg. Pozwala na prowadzenie operacji w odległości poziomej 30 m od osób postronnych, w przypadku posiadania opcji trybu wolnego lotu odległość minimalna może wynosić 5 m.

Podkategoria A3 – dla dronów o masie do 25 kg, pozwala na przeprowadzanie operacji jedynie w terenie niezabudowanym z zachowaniem odległości 150 m od ludzi, budynków, stref zabudowanych, komercyjnych, czy przemysłowych.

Choć wykonywanie lotów w ramach kategorii otwartej nie wymaga zbyt wielkiej wiedzy, czy doświadczenie, jednak liczne ograniczenia uniemożliwiają nagranie ciekawych filmów, czy zrobienie atrakcyjnych zdjęć. W tym celu niezbędne będzie posiadanie uprawnień pilota drona UAVO VLOS lub BVLOS.

Kiedy warto zdecydować się na szkolenia z kategorii szczególnej VLOS?

Szkolenia w ramach kategorii szczególnej zostały podzielone na kilka scenariuszy zależnie od typu operacji oraz wagi drona.

Loty VLOS można wykonywać w ramach scenariuszy standardowych NSTS-01 oraz NSTS-02 dla dronów o masie do 4 kg i 25 kg. Posiadając uprawnienia pilota drona UAVO VLOS, zyskujesz możliwość:

 • Wykonywania operacji w terenie zabudowanym;
 • Samodzielnie oceniać bezpieczną odległość od osób postronnych;
 • Przeprowadzać operacje zarówno w celach zarobkowych, jak i rekreacyjnych;
 • Współpracować z przynajmniej jednym obserwatorem;
 • Wykonywać loty FVP, czyli z zastosowaniem gogli z widokiem z kamery, pamiętając jednak o takich ograniczeniach jak: maksymalna odległość pozioma od operatora 500 m, oraz maksymalnej wysokości od Ziemi 50 m;
 • Latać w strefach geograficznych DRA – po wcześniejszym uzyskaniu zezwolenia z ULC.

Uprawnienia UAVO VLOS sprawdzą się dla pilotów dronów, którzy działają na ograniczonym terenie i nie „tracą” swojego drona z oczu. Są to przede wszystkim twórcy foto i video. Niezależni, czy zajmujesz się fotografią ślubną i sesjami, które chcesz wzbogacić o nowe i ciekawy ujęcia, czy też przygotowujesz materiały marketingowe ciekawych turystycznie miejsc lub regionów, czy też chcesz nagrywać różne wydarzenia, z pewnością uprawnienia z kategorii szczególnej VLOS będą wystarczające.

Jeśli jednak chcesz korzystać ze swego drona na większym obszarze lub oferować specjalistyczne usługi z jego użyciem należy zainwestować w specjalistyczne szkolenia UAVO BVLOS oferowane przez SNH Drones https://snhdrones.pl/produkt/nsts-05/.

Loty BVLOS – czym się charakteryzują?

Loty BVLOS Beyond Visual Line of Sight umożliwiają pilotowi drona przeprowadzanie operacji w zasięgu oraz poza zasięgiem wzroku, w odległości do 2 km od pilota lub obserwatora. Zależnie od wagi drona, z którego korzystasz, masz do wyboru dwa szkolenia NSTS-05 dla dronów o masie do 4 kg, oraz NSTS-06 dla dronów o masie do 25 kg. Dzięki uprawnieniom UAVO BVLOS będziesz mógł:

 • Samodzielnie oceniać bezpieczną odległość od osób postronnych;
 • Latać nad terenami mieszkalnymi, komercyjnymi oraz przemysłowymi;
 • Wykonywać operacje nad portami, lotniskami, oczyszczalniami, ujęciami wody po uzyskaniu wcześniejszej zgody z ULC;
 • Oceniać ryzyko operacji wychodzących poza scenariusz standardowy oraz kategorię otwartą z wykorzystaniem metodologii SORA lub instrukcji PDRA.

Certyfikat z kategorii szczególnej na loty BVLOS zalecany jest szczególnie tym osobom, które chcą oferować profesjonalne usługi w takich branżach jak:

Geodezja oraz kartografia – umożliwia opracowywanie map na dużych obszarach terenów, między innymi pod zabudowę dróg i autostrad, wykonywanie modeli 3D obiektów, oraz zbieranie danych fotogrametrycznych.

Leśnictwo i rolnictwo – zastosowanie dronów w leśnictwie i rolnictwie staje się coraz bardziej popularne. Umożliwia między innymi szacowanie strat po klęskach żywiołowych i pożarach, a także analizę jakości plonów.

Energetyka – drony to doskonałe urządzenia, które ułatwiają przeprowadzanie analiz i inspekcji w infrastrukturze energetycznej, między innymi na farmach fotowoltaicznych, czy wiatrowych.

 To tylko kilka przykładów praktycznego branż, w których operacje BVLOS są przeprowadzane.

Co obejmuje szkolenie z kategorii szczególnej BVLOS?

By otrzymać uprawnienia pilota drona UAVO BVLOS trzeba przejść odpowiednie szkolenia i zdać egzamin. Szkolenia prowadzone przez SNH Drones składają się z dwóch części teoretycznej oraz praktycznej.

W czasie zajęć teoretycznych przeprowadzanych online zdobędziesz wiedzę dotyczącą:

 • Systemów BSP i ich działania oraz osiągów;
 • Ograniczeń człowieka, podczas wykonywanych lotów;
 • Przepisów lotniczych;
 • Technicznych oraz operacyjnych środków zmniejszających ryzyko przeprowadzanych operacji na ziemi i w powietrzu;
 • Meteorologii.

Następnie przeprowadzane jest szkolenie praktyczne, które jest indywidualnie dopasowywane do twoich potrzeb. Podczas 8-godzinnych zajęć praktycznych dowiesz się:

 • Jakie są niezbędne czynności, które należy wykonać przed startem i po zakończeniu lotu;
 • Jakie procedury obowiązują podczas przeprowadzania operacji dronem;
 • Jak wyglądają procedury pilotażowe podczas normalnego lotu oraz jakie procedury należy zastosować w sytuacjach zagrożenia lub awarii drona.
One thought on “SNH Drones — loty VLOS i BVLOS, które szkolenie wybrać?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.