skoda jako popularna marka w Polsce

Przez pandemię koronawirusa, rynek motoryzacyjny w ciągu ostatnich dwóch lat miał spore problemy. Z danych znajdujących się w bazie Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców możemy przeczytać, że ilość zarejestrowanych aut osobowych spadła w listopadzie zeszłego roku o ponad 20% w porównaniu z listopadem 2020. Jakie są najchętniej kupowane auta w Polsce?

Kłopoty w branży w tamtym roku wynikały z zamknięcia kanałów dystrybucji. W tym roku spowodowane są one brakiem półprzewodników w dostawach. Obecnie jest to bardzo ważny element w samochodach.

Produkcja całego szeregu modeli została ograniczona lub całkowicie wstrzymana. Producenci skupiają się na droższych modelach – hybrydowych i elektronicznych – pozwalających obniżyć średnią emisję CO2. Mówi się, że sytuacja ta powinna powoli wracać do normy w połowie tego roku.

– (…) Pozytywny wynik roczny daje dobrą perspektywę na rok 2022, choć problemów nadal nie brakuje. To nie tylko kwestia dostaw mikroprocesorów, czy zaburzeń w łańcuchu dostaw. Problemem może być galopujący wzrost kosztów utrzymania oraz kosztów prowadzonej działalności gospodarczej. Podwyżki cen samochodów mogą wyhamować zakupy aut lub przekierować klienta indywidualnego na rynek pojazdów używanych. Do tego dochodzą wysokie koszty eksploatacji związane z rosnącymi cenami paliw oraz energii – komentuje IBRM Samar.

Finalnie w 2021 roku zarejestrowano 446 tys. 680 samochodów osobowych w Polsce. Jest to o 4,27% więcej w stosunku do roku poprzedniego. Prognozuje się, że w tym roku rejestracja nowych samochodów osobowych wyniesie około 485 tys. sztuk. Auta dostawcze zakończą rok z liczbą 73,5 tys. sztuk. Możliwe, że są to wygórowane liczby, biorąc pod uwagę fakt prognozy firmy Carsmile (jeden z największych “marketplace’ów” w Polsce). Na podstawie własnych danych i analizy sytuacji na rynku, przygotowali zarys na kolejne kilka miesięcy.

– Spodziewamy się podwyżek w cennikach importerów średnio o 15-20 proc. Odczuwalny przez nabywców wzrost stawek będzie jednak większy z uwagi na to, że z rynku praktycznie zniknęły rabaty dealerskie – mówi Michał Knitter, wiceprezes Carsmile.

Należy zaznaczyć, że prognozy te przygotowano przy założeniu, że wariant Omikron koronawirusa będzie pod kontrolą oraz że nie będzie większej zmiany obecnej sytuacji pandemicznej, wpędzającej świat w kolejny lockdown.

Najchętniej kupowane auta w Polsce – stan na listopad 2021

Skoda przez wiele lat królowała na polskim rynku. Pomimo tego, że marka ta zmniejszyła liczbę rejestracji aut osobowych oraz dostawczych do 3,5 tony, nadal znajduje się w pierwszej dziesiątce najchętniej kupowanych aut. W rankingu tym, razem ze skodą, znalazła się również Toyota, Hyundai, Dacia czy Volkswagen.

10 najchętniej kupowanych modeli w listopadzie 2021 r.

  1. Toyota Corolla – 1979 szt.
  2. Toyota C-HR – 1101 szt.
  3. Volkswagen T-Roc – 908 szt.
  4. Toyota Aygo – 824 szt.
  5. Hyundai i30 – 789 szt.
  6. Dacia Duster – 778 szt.
  • Skoda Octavia – 659 szt.
  1. Hyundai Tucson – 639 szt.
  • Skoda Fabia – 626 szt
  1. Toyota Yaris – 588 szt.

Jeśli chodzi o podsumowanie całego cały 2021 roku, najczęściej kupowanymi modelami osobowymi była Toyota Corolla, Toyota Yaris oraz Skoda Octavia.

Skoda Octavia pojawiła się również w rankingu najczęściej rejestrowanych modeli wśród klientów firmowych. Przed nią jest tylko Toyota Corolla. Rankingi te świadczą o tym, że Skoda ciągle stoi na wysokości zadania, aby nie zawieść swoich klientów. Oferuje auta najwyższej klasy w różnych wariantach, dzięki czemu każdy kierowca znajdzie coś dla siebie.

Pomimo trwających od dwóch lat problemów na rynku motoryzacyjnym, Skoda nadal jest jedną z najbardziej cenionych marek. Nic dziwnego więc, że znalazła swoje miejsce w rankingu 10 najchętniej kupowanych aut.

Artykuł opracowany przez: Skoda Bohemia Motors autoryzowany salon Skoda Warszawa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.