sejf na biżuterię

Drobne, jubilerskie lub złotnicze przedmioty ozdobne są bardzo cenne, dzięki artystycznemu wykonaniu, zawartych w nich kamieni szlachetnych, a także ze względu na nasze osobiste przywiązanie czy wartość sentymentalną. Jednakże biżuteria, przez swój zazwyczaj mały rozmiar oraz wagę, stanowi łakomy kąsek dla złodziei.

Czy posiadanie sejfu jest koniecznością – czy warto się na niego zdecydować? 

Bez większego problemu włamywacz może wynieść ją z naszego domu i w krótkim czasie sprzedać, przez co odnalezienie jej może graniczyć z cudem. Zatem kradzież drobnych przedmiotów przynosi spore zyski przy niewielkim wysiłku. Czasem przez brak uwagi lub niewiedzę ułatwiamy zadanie złodziejom, którzy czyhają tylko na moment, w którym opuścimy naszą posesję. Nieświadomie możemy zachęcać potencjalnych włamywaczy do działania, gdy kładziemy biżuterię na wierzchu. Warto pamiętać ze miejscem przechowywania drogocennej biżuterii, czy najnowszych zegarków nie jest stolik w salonie lub komoda w przedpokoju. Do odpowiedniego zabezpieczania swoich cennych przedmiotów wystarczy niewielki, solidny sejf antywłamaniowy, umieszczony w miejscu nierzucającym się w oczy. Zakup sejfu na pierwszy rzut oka wydaje się niepotrzebnym i zbędnym wydatkiem, jednak lepiej dmuchać na zimne niż się potem sparzyć. Warto się jednak zastanowić, który wybór będzie nas kosztował mniej pieniędzy, zmartwień i czasu – kupno sejfu, czy śledztwo policji po włamaniu? 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze sejfu służącego do przechowywania biżuterii?

Mały sejf antywłamaniowy będzie stanowić niezbędne, minimum do bezpiecznego przechowywania biżuterii i zegarków. Jednak przed zakupem należy się zastanowić nad trzema kwestiami takimi jak: 

  • Wartość i rozmiar depozytu  
  • Pożądane funkcje 
  • Miejsce ulokowania  

Trzeba pamiętać ze sposób w jaki zamontowany będzie sejf oraz jego typ zależy m.in. od rodzaju budynku, w którym mieszkamy oraz pomieszczenia, gdzie będzie znajdować się nasza skrytka na cenne drobiazgi.  

Wielu specjalistów rekomenduje małe sejfy na biżuterie oraz zegarki umieszczone w meblach. Można je zamontować w takich miejscach jak toaletka, biurko czy szafa. Dostępne są w wielu wariantach, zaczynając od rozmiarów, klas i wersji, co sprawia, że z łatwością i pełną dowolnością wybierzemy odpowiedni rodzaj skrytki do posiadanej przez nas biżuterii czy zegarków. Warto zaznaczyć, że montaż odbywa się z dbałością o skuteczne zamaskowanie sejfu przed osobami postronnymi. Taka skrytka nie powinna ważyć mniej niż około 100 kilogramów i musi być wykonana zgodnie z normą PN-EN 1143-1. Aby zapewnić odpowiedni poziom bezpieczeństwa sejf należy zamontować do elementów konstrukcyjnych budynku. Tak zamontowana skrytka jest zapewnieniem bezpieczeństwa, ponieważ uniemożliwia ona wyniesienie jej przez złodzieja. Małe, lekkie sejfy, które nie zostały przymocowane na stałe są niewystarczającym zabezpieczaniem. Warto zadbać także o to, aby drogocennym przedmiotom składowanym w sejfie była zapewniona ochrona przed pożarem zgodnie z normą PN-EN 1047-1

Jak wygląda sejf na biżuterię w domu jednorodzinnym? 

W przypadku domów jednorodzinnych pojawia się kolejna opcja zamontowania sejfu – instalacja ścienna lub podłogowa, które są wmurowane w konstrukcję ścian lub podłogi. Jednakże wymaga to stworzenia specjalnej zabudowy, zazwyczaj w czasie budowy domu lub w trakcie sporego remontu. Najczęściej do przechowywania drogocennej biżuterii i zegarków używa się sejfów wolnostojących lub meblowych, służących także do składowania ważnych dokumentów lub innych wartościowych przedmiotów. W przypadku, kiedy będziemy chcieli schować w sejfie większa ilość depozytów można zdecydować się na budowę modułowego pomieszczenia sejfowego, zwanego skarbcem. Jest to pokój zabezpieczony drzwiami pancernymi, do którego wchodzi się jak do np. garderoby. Taka konstrukcja może powstać już w istniejącym budynku. Przy zastosowaniu nowoczesnych technologii, a także dzięki modułowej konstrukcji takie pomieszczenie nie wymaga betonowania, spawania czy szlifowania.  

8709e3f5 4861 4b87 847b 3e0098f32557Autor
Artykuł powstał przy współpracy ze sklepem z sejfami SejfExpert oferującym szeroki wybór sejfów, kas oraz szaf pancernych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.