rola chin w gospodarce

Szacuje się, że Chiny, Stany Zjednoczone oraz Unia Europejska odpowiadają za 60% światowego PKB. Jednak, w ciągu ostatnich 30 lat rozwój gospodarczy Chin znacząco wpłynął na gospodarkę światową. Szybki, dynamiczny rozwój Chin sprawił, że udział USA oraz UE w światowym PKB spadł z 43% w roku 1990 do 31% w roku 2020.

Chociaż gospodarka Chin nadal jest mniej rozwinięta niż chociażby gospodarka USA szacuje się, że w okolicy 2030 roku Państwo Środka stanie na czele światowej gospodarki biorąc pod uwagę zarówno PKB nominalny oraz siłę nabywczą.

Nie bez powodu Chiny nazywane są „fabryką świata” – są one niezastąpionym elementem łańcucha dostaw, oraz stanowią jeden z największych rynków produkcji. Chiny zajmują również pierwsze miejsce na świecie pod względem wartości obrotów handlowych. Najwięcej eksportuje się maszyn oraz sprzętu elektronicznego, a zaraz za tym plasują się tekstylia, ubrania, zabawki czy sprzęt sportowy. Największy wpływ na eksport i import w Chinach mają targi kantońskie, oficjalnie zwane Chińskimi Targami Importowo-Eksportowymi. Podczas tylko 97. edycji targów udział wzięło w nich ponad 28 tysięcy wystawców.

Jednocześnie, Chiny umacniają swoją pozycję w handlu internetowym. Szacuje się, że Państwo Środka stanowi prawie 30 procent światowej sprzedaży online z zyskiem sięgającym 430 miliardów dolarów w 2014 roku. Z kolei pod koniec roku 2020 globalna wartość sprzedaży online szacowana była na 4,3 biliona dolarów, z czego za ponad połowę odpowiadały właśnie Chiny – ich wartość sprzedaży wyniosła aż 2,3 biliona dolarów.

Rozwój gospodarczy wpłynął na globalizację i światową ekspansję chińskich firm. Notowane przez nie wzrosty nie zostały przeoczone przez zagranicznych biznesmenów i kontrahentów – coraz więcej z nich pragnie i próbuje nawiązać współprace z chińskimi przedstawicielami. Współprace handlowe oraz biznesowe z Państwem Środka, a także ekspansja polskich firm na rynek chiński są dla wielu biznesmenów realną szansą zarobku.

Wykorzystanie języka chińskiego w biznesie

Chęć zdobycia jednego z najprężniej rozwijających się rynków światowych skutkuje większym zapotrzebowaniem na tłumaczenia chińsko-polskie oraz polsko-chińskie. W obecnych czasach język chiński, a konkretniej dialekt mandaryński jest jednym z najważniejszych języków wykorzystywanych w świecie biznesowym, ze względu właśnie na zacieśniające się stosunki w biznesie międzynarodowym. Silna pozycja Chin na rynku światowym skutkuje chęcią nawiązania współpracy z przedstawicielami chińskich korporacji. W związku z tym, znajomość języka chińskiego, albo nawiązanie kontaktu z tłumaczem języka chińskiego jest niezbędna do prawidłowego i skutecznego przeprowadzania rozmów handlowych, nawiązywania współpracy oraz ewentualnych transakcji.

Najbardziej korzystna będzie współpraca z tłumaczem chińsko-polsko-angielskim. Angielski, mający miano języka międzynarodowego jest dosyć popularny w Chinach, jednak wielu Chińczyków nie posługuje się nim wystarczająco dobrze, stąd, chcąc wejść na rynek chiński, warto wyjść im naprzeciw i zadbać o takie ułatwienie kontaktów biznesowych. Korzystanie z usług tłumacza specjalizującego się w obu językach może znacząco wzbogacić perspektywę wykorzystania dynamicznie zmieniających się warunków na świecie. Zarówno Chiny jak i Stany Zjednoczone przodują w statystykach rozwoju na świecie. Korzystanie z usług tłumacza ułatwi nam wejście na rynki zagraniczne i może znacząco wspomóc nawiązanie porozumienia z chińskimi oraz amerykańskimi kontrahentami.

One thought on “Rola Chin w zmieniającej się gospodarce światowej”
  1. Chiny prężnie działają, podbijając rynki. Niestety kosztem ludzi, którzy padają zapracowując się praktycznie na śmierć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.