Aby odpowiedzieć na to pytanie powinniśmy najpierw zrozumieć, czym tak w ogóle jest rehabilitacja. A więc rehabilitacja to kompleksowe postępowanie w kierunku osób posiadających pewną niepełnosprawność fizyczną, lub psychiczną. Działania te mają na celu przywrócenie pełnej sprawności fizycznej, lub psychicznej, albo jeśli to nie jest możliwe to przywrócenie do możliwej do osiągnięcia sprawności fizycznej lub psychicznej. Krótko mówiąc, rehabilitacja jest procesem medyczno-społecznym, który dąży do poprawy jakości życia osób niepełnosprawnych.   

Fizykoterapia – co to takiego?

Fizykoterapia to typ fizjoterapii, a dokładniej mówiąc to rodzaj rehabilitacji medycznej. Podczas wykonywania zabiegów fizykoterapii wykorzystuje się zjawiska fizyczne w celach leczniczych. Przykładami takich zjawisk są na przykład prądy elektryczne, światło, magnetyzm, ultradźwięk, oraz niska temperatura. Zjawiska te podczas wykonywania zabiegów na przykład rehabilitacji kręgosłupa oddziaływują na miejsca zmienione podczas na przykład choroby. Fizykoterapia ma na celu usprawnianie mięśni po przebytych urazach, lub uśmierzanie bólu, który może pojawić się podczas urazów, a dzięki temu krótko mówiąc fizykoterapia poprawia komfort życia w przewlekłych schorzeniach na tyle ile to możliwe. Fizykoterapia nie tylko jest używana w celu usprawniania mięśni, ale również pobudza ona procesy odnowy tkanek i gojenia się ran. I właśnie bardzo często używa się fizykoterapii w różnorakich uraz, a co za tym idzie również w urazach, które wiążą się z uprawianiem sportu.  

Czym tak właściwie jest terapia manualna?

W obecnych czasach coraz więcej ludzi cierpi na przeróżne choroby związane z układem ruchu, a dokładniej z kręgosłupem. Istnieje wiele przyczyn takich schorzeń, jednak najczęściej o takich schorzeniach decyduje nieprawidłowy tryb życia, a dokładniej długotrwałe spędzanie czasu w jednej pozycji, na przykład długotrwałe siedzenie przed komputerem, lub długotrwałe siedzenie przy biurku w pracy. Dotyczy to również urazów, które mogą się pojawić u osób uprawiających sport. Dlatego też na takie urazy opracowano wiele metod leczenia i jedną z nich jest terapia manualna. Jest to dokładniej mówiąc forma specjalistycznego masażu, ale również różne typu ucisku, oraz przeróżne chwyty. To wszystko wykonuje się w celu poprawy sprawności do takiego stopnia, jaki jest tylko możliwy, a również dzięki temu uśmierzaniu pojawiającego się bólu podczas urazu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.