przechowywanie warzyw zimą

Przechowywanie warzyw przez zimę jest praktykowane przez wiele osób, jednak nie każdy wie, gdzie najlepiej je przechowywać, tak aby maksymalnie wydłużyć ich trwałość. Nawet zimą warto cieszyć się świeżymi, nie mrożonymi warzywami.

Dobrze przechowują się warzywa przede wszystkim korzeniowe, ale i cebula, czosnek czy kapusta głowiasta. Krótszą trwałość przechowalniczą mają natomiast ogórki, pomidory, rzodkiewka, szpinak, jarmuż czy fasolka szparagowa. Co warto wiedzieć o przechowywaniu warzyw przez zimę? Jakie wyróżniamy sposoby ich przechowywania i czy jest to trudne? Odpowiadamy w niniejszym artykule.

Kiedy zbierane warzywa „zimują” najdłużej?

Ciężko jednoznacznie określić termin, kiedy najlepiej zbierać warzywa przeznaczone do przechowywania. Jest to przede wszystkim uzależnione od tego, jak dojrzałe są warzywa, bowiem najdłużej przechowywane mogą być rośliny wyrośnięte, jednakże nie za bardzo dojrzałe. Warzywa korzeniowe są jednak wyjątkiem, ponieważ w ich przypadku najważniejszy jest termin ich wysiania, który może zostać jednak opóźniony nawet do początku czerwca.

Warzywa z własnej uprawy są nie tylko najzdrowsze, ale też i mają sporo smaku. Jeżeli poświęcamy uprawie sporo czasu, a warzywa mają odpowiednie warunki do przechowywania, to z pewnością możemy mieć warzywa pod ręką przez cały rok.

Jak przechowywać warzywa korzeniowe i ziemniaki zimą?

Warzywa korzeniowe, takie jak marchewka, seler czy burak, powinny być przechowywane w temperaturze od 1 do 4 stopni Celsjusza. W lodówce jednak warzywa mogą wysychać, ale przechowywanie ich w specjalnych szufladach może temu zapobiec. Jeżeli natomiast posiadamy dużo takich warzyw korzeniowych, to warto przechowywać je w nieogrzewanej piwnicy, gdzie panuje zazwyczaj optymalna wilgotność zapobiegająca ich wysychaniu. Dobre będą również miejsca takie jak altanka w ogrodzie czy nieogrzewany garaż. Zawsze należy jednak pamiętać o wilgotności. Jeżeli nie jesteśmy w stanie ich kontrolować, warto przysypać je wilgotnym piaskiem w skrzynkach, który regularnie należy zwilżać wodą. Ważną zasadą jest to, że nie powinno się myć warzyw, które są przeznaczone do zasypania.

Ziemniaki natomiast nie lubią niskich temperatur, zatem lodówka ani balkon nie są dobrym miejscem dla nich. Najlepiej przechowywać je w garażu lub w piwnicy. Jeżeli chcemy mieć część z nich pod ręką, najlepiej przechowywać ich niewielką ilość w kuchennej szafce w drewnianej skrzynce.

Przechowywanie warzyw w gruncie i kopcu

Jeżeli warzyw nie możemy przechowywać w wyżej wspomnianych miejscach, istnieją również inne rozwiązania. Pierwszym z nich jest grunt, w którym można przechowywać pory oraz niektóre odmiany pietruszki, w miejscach, w których rosły. Pietruszkę najlepiej okryć słomą. Aby natomiast zadołować te warzywa, należy wykopać rowki i np. w przypadku pietruszki zasypać korzenie 5 cm warstwą ziemi. Przed mrozami, pory oraz korzenie pietruszki należy okryć 15 cm warstwą słomy bądź liści.

Innym rozwiązaniem jest natomiast przechowywanie warzyw w kopcu. Pod warzywa takie jak seler czy marchew należy wykopać wąskie i głębokie rowy, o szerokości około 45 cm i głębokości około 55 cm. Buraki i kapustę przechowuje się natomiast w mniejszych i płytszych rowach. Po ułożeniu ich w wykopanych miejscach, należy je przysypać niezbyt grubymi warstwami ziemi i uklepać szpadlem. Podczas przymrozków warstwę należy pogrubić, a gdy nadejdą mrozy, a ziemia na górze kopca zmarznie, należy położyć około 25 cm warstwę słomy i kilkunastocentymetrową warstwę ziemi.

4fdf7b1a 8e70 4db3 89de 60adc0b4dbc7Autor artykułu
Publikacja artykułu we współpracy z firmą Target – wiodącym producentem produktów do pielęgnacji ogrodu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.