bron2

Posiadanie broni palnej w Polsce nie jest tematem powszechnym w debacie publicznej. Zupełnie inaczej będzie to wyglądało, gdy spojrzymy na perspektywę Stanów Zjednoczonych, w których pozwolenie posiadania broni jest elementem zapisu konstytucyjnego, z którym wielu obywateli tego kraju bardzo mocno rezonuje.

Posiadanie nie tylko jednej sztuki broni w domu, ale nawet wielu egzemplarzy rozmieszczonych w różnych częściach posesji z naszej perspektywy może wydawać się zupełną abstrakcją. Dla Amerykanów zaś trzymanie pistoletu w lodówce czy w szafce nocnej nie jest niczym dziwnym. W Polsce prawo dotyczące broni jest zdecydowanie bardziej restrykcyjne i też niewielki odsetek obywateli w ogóle wyraża chęć jej posiadania. Jednak oczywiście jest to możliwe i po spełnieniu odpowiednich kryteriów można stać się posiadaczką broni palnej. Jak tego dokonać i jakie kroki należy podjąć, aby móc legalnie wejść w posiadanie takiego pistoletu?

Kto w Polsce może starać się o posiadanie broni palnej – podstawowe kryteria dla kandydata

Regulacje prawne związane z posiadaniem broni palnej w Polsce sięgają pierwszej połowy XX wieku. Wówczas za posiadanie nielegalnej broni groziły jej właścicielowi kary grzywny lub pozbawienia wolności. Z kolei obywatele, którzy chcieli mieć do niej dostęp w sposób legalny, musieli występować do odpowiednich organów administracyjnych z wnioskiem w tej sprawie. Taka praktyka po wielu różnych przebudowach została zawarta w ustawie z 1999 roku. Ustawie, która obejmuje właśnie zagadnienia związane z bronią i amunicją. O posiadanie broni może starać się osoba, która ukończyła 21 lat. W przypadku związku myśliwskiego lub broni sportowej, wówczas można ubiegać się o nią już w wieku lat 18.

Kluczowe informacje, jakie powinny być zawarte we wniosku kierowanym do odpowiednich organów państwowych

Kolejnym etapem jest konieczność zdobycia odpowiednich zaświadczeń – lekarskiego oraz psychologicznego. Tego rodzaju zaświadczenia mogą wydać specjaliści właśnie z tych dziedzin po wykonaniu odpowiednich testów. Oznacza to bowiem tyle, że broń nie powinna wpaść w niepowołane ręce – osoby, która może cierpieć na różnego rodzaju zaburzenia. Kiedy uda nam się przejść pozytywnie testy i uzyskamy odpowiednie zaświadczenia, wówczas musimy wypełnić wnioski, w których zawrzemy kluczowe informacje. Wśród nich znajdują się adres miejsca naszego stałego pobytu w Polsce, niekaralność, brak uzależnień od różnego rodzaju środków odurzających. Wszystkie te elementy muszą być spełnione, jeśli chcemy otrzymać pozytywne rozpatrzenie wniosku na posiadanie broni palnej.

Zabezpieczenie broni palnej – gdzie i w jaki sposób należy ją przechowywać?

W ustawie istnieje również zapis o tym, jaką broń możemy zakupić oraz na jaki jej rodzaj nie są wymagane zezwolenia. Należy pamiętać również o zadbanie o to, aby przechowywać broń palną w bezpiecznym miejscu. Do tego celu będą się sprawdzać odpowiednie szafy pancerne i sejfy. Tutaj konieczne jest również to, aby nasz sejf miał klasę co najmniej S1. Ważne jest zabezpieczenie takiego miejsca zamkiem. Możemy postawić na zamek kluczowy lub kod szyfrowy. Istotne jest przede wszystkim to, aby dzieci i inne osoby niepowołane nie miały możliwości dostępu do klucza, ani do samego wnętrza sejfu. Podstawowe środki ostrożności mogą pozwolić uniknąć katastrofalnych skutków, jakie naładowana broń mogłaby wywołać w nieodpowiednich rękach. Kiedy te wszystkie elementy zostaną spełnione, istnieje spora szansa, że będziemy mogli wejść w posiadanie własnego egzemplarza broni.

102f200f 86d7 446c ae55 3f443121e88eAutor
Artykuł powstał przy współpracy ze sklepem z sejfami SejfExpert oferującym szeroki wybór sejfów, kas oraz szaf pancernych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.