pompa hydrauliczna w maszynach

Maszyny budowlane stanowią solidną podstawę przemysłu budowlanego. Dzieje się tak dzięki technologii, na podstawie której funkcjonują. Hydraulika siłowa to system w zasadzie niezawodny, jeśli jest odpowiednio serwisowany i zadbany. Maszyny budowlane jako te, które pracują w naprawdę ciężkich warunkach, muszą być, i dzięki zastosowaniu hydrauliki siłowej są, niezwykle wytrzymałe. Potrafią nieustannie pracować przez wiele godzin w zróżnicowanych warunkach atmosferycznych, ale i w narażeniu na wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne spowodowane dostaniem się do instalacji choćby błota czy piasku. Pomimo swoich gabarytów, jest to sprzęt zadziwiająco precyzyjny, co czyni go praktycznie niezastąpionym w usprawnieniu prac i trwałym wykonaniu zlecenia. Jednak branża budowlana to nie jedyne miejsce, gdzie wykorzystuje się tę technologię, bo zarówno maszyny budowlane rolnicze, jak i śmieciarki czy prasy hydrauliczne zbudowane są na podstawie hydrauliki siłowej. Układ hydrauliczny składa się z wielu współpracujących ze sobą części, jednak to pompa hydrauliczna stanowi główny podzespół, którego choćby niewielka usterka może spowodować upośledzenie sprawnego i płynnego funkcjonowania całej maszyny.

Jak działają i jak zbudowane są pompy hydrauliczne?

Budowa pompy hydraulicznej to niezbyt skomplikowana konstrukcja, natomiast jest wykonana z ogromną precyzją i wszystkie elementy dopasowane są do siebie z dokładnością co do tysięcznej milimetra. Z tego powodu nawet niewielkie zużycie którejś ze składowych części może doprowadzić do poważnej awarii. Rodzajów pomp jest kilka, ale te najczęściej spotykane to pompy zębate, są one wybierane z uwagi na swoją niezawodność i prostotę. Części składowe tego podzespołu to:

  • koła zębate,
  • korpus,
  • pilot,
  • pokrywa,
  • przełącznik hydrauliczny.

Pompa hydrauliczna zamienia energię mechaniczną w energię hydrauliczną – to jest jej podstawowe zadanie w całym układzie hydraulicznym. Pompa dostając impuls wytworzony najczęściej przez silnik spalinowy lub elektryczny, przekazuje go dalej, wprawiając w ruch czynnik roboczy, którym z reguły jest olej lub płyn hydrauliczny. Olej przemieszcza się pomiędzy poszczególnymi podzespołami dzięki połączonym ze sobą przewodom i w ten sposób wprawia w ruch wszystkie części instalacji, a co za tym idzie, powoduje, że cała maszyna zaczyna funkcjonować. Praca pomp hydraulicznych to nieustanny wysiłek, bo pozostają one na pełnych obrotach od momentu uruchomienia silnika urządzenia do chwili jego wyłączenia.

pompa hydrauliczna
SONY DSC

Naprawa i regeneracja pomp hydraulicznych

Nieprzerwana, intensywna praca pompy hydraulicznej znacząco wpływa na zużycie jej komponentów. Dlatego ważne jest, aby regularnie sprawdzać jej stan techniczny. Jeżeli jednak dojdzie do awarii, najważniejszym zadaniem jest, aby zdiagnozować źródło jej powstania. Do tego celu powinniśmy wezwać pomocników, którzy mają w tym doświadczenie, czyli profesjonalny serwis, którego chlebem powszednim jest regeneracja pomp hydraulicznych. Czasem zdarza się tak, że uszkodzenie jest niewielkie, bo zużyciu uległa niewielka część, i możliwa jest jej szybka wymiana. Częściej jednak zdarza się tak, że awaria jest zbyt rozległa i serwisant musi dokonać jej pełnej regeneracji. To wiąże się z czasem oczekiwania, dlatego coraz więcej serwisów oferuje wykonanie dodatkowej usługi, jaką jest natychmiastowa wymiana zniszczonej pompy hydraulicznej na używaną, wcześniej już zregenerowaną. Można też zdecydować się po prostu na zakup nowej pompy hydraulicznej.

Najlepsze rozwiązania w przypadku awarii pompy hydraulicznej

Zakup nowej pompy hydraulicznej może nasunąć się na myśl jako pierwszy i oczywisty sposób na wyjście z kłopotliwej sytuacji. Będzie dobrym wyborem dla tych, którzy mają wystarczająco dużo środków finansowych i chcą przeznaczyć je na ten cel. Kupno nowej części wiąże się z wydatkiem sięgającym nawet do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Oprócz tego warto pamiętać, że nowa pompa hydrauliczna w większości przypadków sprowadzana jest z innego kraju, co wydłuża czas oczekiwania. Jeżeli nie jesteśmy w stanie wydać takiej sumy lub nie dysponujemy dużą ilością czasu, bo na przykład jesteśmy zobowiązani terminem wykonania usługi, lepszą opcją będzie wybór zregenerowanej wcześniej pompy. Obecnie firmy dysponują dużym wyborem wśród wiodących marek takich jak Danfoss Sauer, Vickers czy Bosch Rexroth, z której najpopularniejszymi modelami są:

  • pompa Bosch Rexroth A4VG56DA1D2/32R-NTC02F025,
  • pompa Bosch Rexroth A10VSO71DR/31R-VPA12N00,
  • pompa Bosch Rexroth A10VSO71DFLR/31R-VPA12N00.
pompa hydrauliczna 3

Czy zdecydować się na serwis i regenerację pomp hydraulicznych?

Przy podejmowaniu decyzji o wyborze serwisu pomp hydraulicznych należy wziąć pod uwagę, czy firma oferująca usługi to rzetelny wykonawca. O tym świadczy sposób wykonania naprawy. W pierwszej kolejności serwisant powinien przeprowadzić dokładną analizę i ocenić, co spowodowało awarię, następnie określić zakres prac oraz wstępną wycenę usług. Jeżeli trafimy na firmę, która fachowo zajmie się naprawą pompy, warto podjąć stałą współpracę, dzięki której stan naszych maszyn będzie regularnie kontrolowany, co istotnie obniży ryzyko konieczności kolejnych niespodziewanych napraw.

Artykuł powstał przy współpracy z serwisem maszyn budowlanych https://hydroserwishs.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.