organizacja pogrzebu Szczecin

Jak działają zakłady pogrzebowe? Żeby odpowiedzieć na to pytanie, trzeba przede wszystkim zaznaczyć, że mówimy o wyjątkowej dziedzinie, gdzie – w przeciwieństwie do innych firm branży usługowej – niemożliwe jest udawanie szacunku dla Klienta i jego emocji. Praca z ludźmi pogrążonymi w żałobie wymaga czegoś w rodzaju powołania, ponieważ nie da się nauczyć odpowiedniego podejścia do zmagającej się z żalem i rozpaczą najbliższej rodziny zmarłej osoby.

Wszystkie inne aspekty pracy w branży funeralnej wynikają właśnie z tego faktu, stąd dbałość o konkurencyjność cenową, strategie troski od pierwszego telefonu i podejmowanie działań niezależnie od możliwości finansowych rodziny. 

Zakłady pogrzebowe – przygotowanie na każdą ewentualność

Śmierć zawsze przychodzi za wcześnie, a bardzo często niespodziewanie. Dlatego zakład pogrzebowy oczekuje na kontakt przez całą dobę. Po ustaleniu najważniejszych spraw personel zakładu odbierze ciało z domu lub szpitala i przewiezie je do chłodni. Kolejny krok to pomoc w formalnościach, zazwyczaj niezbędna. Dlaczego? Otóż organizacja pogrzebu wymaga znajomości zarówno przepisów jak i możliwości jakie ma branża pogrzebowa, co z kolei w znacznej mierze zależy od lokalnych uwarunkowań, albo mówiąc inaczej – od regionu, w którym organizowany jest pochówek. By odpowiedzieć na pytanie jak działają zakłady pogrzebowe warto więc zwrócić uwagę na Szczecin. Tutejszy cmentarz jest największą nekropolią w Polsce i trzecią co do wielkości w Europie, a więc w Szczecinie działa nieco więcej firm organizujących potrzeby, co zwiększa konkurencyjność, a co za tym idzie – jakość usług.

Pogrzeby w Szczecinie – doświadczenia organizacyjne

Przed jakimi zadaniami zakłady pogrzebowe w Szczecinie stają najczęściej? Głównie są to zawiłości logistyczne, związane z całodobową eksportacją ciała do chłodni, albo sprowadzeniem ciała zza granicy. Do tego dochodzi praca z dokumentacją, czyli odciążenie żałobników od trudnych i zarazem przykrych formalności. Dzięki doświadczeniu personelu zakładu pogrzebowego, wszystko odbywa się sprawnie i na czas. W międzyczasie najbliższa rodzina, lub grono najbliższych przyjaciół zmarłej osoby podejmuje najważniejsze decyzje dotyczące uroczystości ostatniego pożegnania. Ponieważ mówimy o pogrzebie, jego oprawę zawsze określa się mianem skromnej, wszak nawet najbujniejsze wieńce i najlepsza muzyka nie przywrócą nam bliskiej osoby ani nie zakończą rozpaczy. Natomiast to, jaka oprawa będzie nadawać uroczystości podniosłego charakteru zależy od decyzji bliskich, na ogół zgodnych ze wskazówkami zawartymi w ostatniej woli.

Usługi funeralne a godność uroczystości

Przygotowanie ciała do pogrzebu sprawi, że zmarła osoba będzie się w trumnie godnie prezentować, co jest bardzo ważne w przypadku pogrzebów tradycyjnych, gdzie integralną częścią uroczystości jest wystawienie ciała w trumnie. Oprócz tego, jak podają zakłady pogrzebowe w Szczecinie coraz częstszą praktyką jest zapraszanie na pogrzeb fotografów – uroczystości żałobne trafiają w ten sposób do rodzinnych albumów oraz umożliwiają pożegnanie tym, którzy z różnych przyczyn nie mogli być obecni. Odpowiednie przygotowanie niweluje zmiany pośmiertne, dzięki czemu zmarła osoba wygląda jak pogrążona we śnie. Jeśli chodzi o jej ubiór, strój zazwyczaj dostarcza rodzina istnieje jednak możliwość zakupienia specjalnej garderoby – stosownej i eleganckiej.

Jakość atmosfery a przygotowania do uroczystości

Zakłady pogrzebowe dbają także o jakość oprawy florystycznej, jeśli chodzi o Szczecin to stosowne wieńce i wiązanki najczęściej przygotowują właśnie ich pracownicy. Zawsze dysponują odpowiednimi materiałami do stworzenia wieńców i wiązanek z kwiatów o określonej symbolice oraz w barwach stosownych dla uroczystości. Personel ma doświadczenie w przygotowywaniu odpowiednich kompozycji, a co ważne – wykonanie wieńców i wiązanek przez zakład, to niższe w porównaniu do kwiaciarni koszty. Oczywiście, wszystko zależy od perspektywy najbliższej rodziny i to na jej podstawie podejmowane są wszystkie decyzje.

Organizacja pogrzebów w Szczecinie – niepowtarzalność uroczystości

Kwiaty oraz obecna podczas uroczystości muzyka nadają całej ceremonii pogrzebowej podniosłego charakteru, wspieranego przez elementy oprawy, o których na ogół się nie myśli, a które zależą od inicjatywy zakładów pogrzebowych. W Szczecinie należą do nich firmowe uniformy pracowników zakładu, sposób w jaki zachowuje się personel i świadomość odgrywanej roli, nakazująca dyskrecję i wyjątkowy rodzaj powagi, które stanowią dla żałobników formę wsparcia psychologicznego. Każda osoba, którą żegnamy była niepowtarzalną indywidualnością i chociażby z tego powodu każda ceremonia przygotowywana przez zakłady pogrzebowe w Szczecinie jest z definicji niepowtarzalna – nie ma dwóch takich samych uroczystości, żaden pogrzeb nie odbywa się według jakiegoś powielanego schematu.

Śledź inne nasze artykuły na www.globalnews.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.