odkamienianie urządzeń AGD

Zwykły czajnik bezprzewodowy wydaje się bardzo prostym i niemal bezobsługowym urządzeniem. Wystarczy nalać do niego wody i włączyć, aby po kilku minutach otrzymać wrzątek do kawy czy herbaty. Niestety nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, że osadzający się w nim kamień, powoduje znaczące straty energii, co przekłada się na dłuższy czas gotowania i wyższe rachunki za prąd. Jak z tym walczyć i dlaczego warto regularnie odkamieniać wszystkie urządzenia AGD takie jak czajnik elektryczny czy ekspres do kawy?

Dlaczego osadza się kamień?

W pierwszej kolejności trzeba zastanowić się nad tym, dlaczego w ogóle na urządzeniach podgrzewających wodę, z biegiem czasu zaczyna tworzyć się cienka warstwa kamienia. Otóż winne są temu związki wapnia i magnezu, które na skutek gotowania wody zwyczajnie się z niej wytrącają i osiadają, tworząc mało estetyczny nalot. Problem ten dotyczy wielu urządzeń, nie tylko czajników czy ekspresów do kawy, ale również m.in. podgrzewaczy posiłków dla dzieci. Stąd też bardzo istotne jest regularnie odkamienianie wszystkich z nich.

Dlaczego warto odkamieniać sprzęt AGD?

Kolejna sprawa to odpowiedź na ważne pytanie: dlaczego warto co jakiś czas odkamieniać urządzenia AGD, takie jak czajnik czy ekspres do kawy? Powodów jest na pewno kilka. Najważniejszy z nich to spadek wydajności urządzenia. Ciepło z grzałki nie przedostaje się już z taką łatwością do wody, przez co gotowanie trwa dłużej, zużywając przy tym więcej energii elektrycznej. Tym samym odczujemy to na rachunku za prąd. Inny powód do cząsteczki kamienia, które mogą przedostawać się do gotowanej wody, tworząc widoczny nalot. To z kolei może wpływać na smak i zapach wody. Jeszcze innym powodem jest czysta estetyka, ponieważ nalot z kamienia sprawia, że powierzchnia czajnika staje się matowa.

Jak odkamienić czajnik?

Skoro wiemy już, że regularne odkamienianie ma szereg korzyści, to sprawdźmy zatem, w jaki sposób przeprowadzić cały proces. Sposobów jest bardzo wiele. Sporo z nich przedstawionych zostało na portalu joblife.pl. Do najpopularniejszych z nich należy m.in. zastosowanie mieszaniny wody z octem. Jeszcze innym sposobem jest użycie soku z cytryny lub sody oczyszczonej. Jeżeli jednak zależy nam na najwyższej skuteczności i prędkości działania, wtedy do naszej dyspozycji pozostaje zakup specjalnych środków chemicznych w proszku lub w płynie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.