czujnik wizyjny CS 50

Kontrola jakości to ważna część procesu produkcyjnego. Dynamiczny rozwój technologii daje możliwość automatyzacji działań kontrolnych. Zastosowanie nowoczesnych czujników wizyjnych pozwala szybko i skutecznie weryfikować jakość wytwarzanych produktów i odrzucać te, które nie spełniają określonych wymagań.

Czym są czujniki wizyjne i jakie znajdują zastosowanie?

Czujnikami wizyjnymi nazywa się niewielkie urządzenia elektroniczne wyposażone w miniaturową kamerę rejestrującą obraz. Zbierane dane są przekazywane do systemu odpowiedzialnego za ich przetwarzanie. Za płynne przekazywanie informacji odpowiedzialna jest wbudowana pamięć RAM. Poza elementem optycznym czujniki wizyjne wyposażone są w dodatkowe oświetlenie, które pozwala na pracę bez względu na ilość światła zewnętrznego. Tego rodzaju czujników można używać osobno lub łączyć je w systemy pozwalające na kontrolowanie większej ilości miejsc. Urządzenia te znajdują zastosowanie w wielu różnych branżach. Mogą być wykorzystywane do kontrolowania jakości wytwarzanych produktów. Dzięki nim możliwe jest m.in. weryfikowanie poziomu napełnienia butelek lub innych pojemników, a także sprawdzanie kompletności wyrobów gotowych.

Unikalne cechy czujnika CS 50

Czujnik wizyjny CS 50 wyróżniają jego niewielkie rozmiary. To najmniejszy na świecie detektor, który dodatkowo charakteryzuje się znakomitą wydajnością i łatwością obsługi. Urządzenie wyposażone w 1,4 GB pamięci wewnętrznej RAM pozwala na uzyskiwanie do 2500 odczytów na sekundę. Pomiary mogą być wykonywane z odległości nieprzekraczającej 1 metra. Urządzenie wyposażone zostało w dwie soczewki ogniskowe, które można przełączać między sobą jednym kliknięciem. Brak konieczności zmiany obiektywu eliminuje ryzyko wystąpienia niewspółosiowości. Dodatkowy element wyposażenia stanowią wewnętrzne diody led, które zapewniają optymalne podświetlenie miejsca pracy urządzenia. CS 50 to czujnik wizyjny profinet, co oznacza, że może współpracować z siecią przemysłową działającą w czasie rzeczywistym. Charakterystyczną cechą sieci profinet jest zwiększona odporność na warunki przemysłowe, takie jak wysoka temperatura, zwiększona wilgotność, drgania, czy też zapylenie. Czujnik może także komunikować się poprzez standardowy Ethernet oraz protokół TCP IP. Szybką i sprawną realizację zadań umożliwia pięć wbudowanych narzędzi oznaczonych jako: lokalizacja, licznik, obecność, pomiary oraz logika. Korzystanie z dostępnych narzędzi jest intuicyjne i nie nastręcza żadnych trudności. Przy ich użyciu możliwe jest m.in. sprawdzanie prawidłowości montażu, jakości wykonanych nadruków, a także poprawności kształtów i wykonanych otworów. Uzyskiwane wyniki mogą być przedstawiane jako dane statystyczne lub wartości pikseli. 

Podsumowanie

Czujniki wizyjne to kompaktowe urządzenia, które sprawdzają się w wielu branżach i gałęziach przemysłu. Nieustanny rozwój technologii pozwala na tworzenie coraz mniejszych i bardziej wydajnych detektorów, takich jak CS 50. Zastosowanie tego rodzaju sprzętu sprawia, że proces kontroli jakości przebiega szybko i sprawnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.