kuchnia francuska

Dowiedz się wszystko co chciałbyś wiedzieć na temat kuchni francuskiej, delikatesów francuskich i francuskich naturalnych win. Polakom kuchnia francuska kojarzy się z oryginalnymi daniami i z niezwykłymi połączeniami smaków. O ile zatem – pod względem składników – nie jest ona tajemnicą, o tyle mało kto wie na jej temat coś więcej. Chodzi tu oczywiście o sposób przygotowania potraw, filozofię samej kuchni i… oporządzenie kuchni.

Jaki jest typowy, francuski kucharz?

Tu oczywiście należy się Francuzom ogólne sprostowanie. We Francji dania przygotowują nie tylko kucharze, ale też – co oczywiste – zwykli obywatele. Warto jednak zauważyć, że zarówno jedni i drudzy mają szczególne upodobanie do porządku w kuchni i to niezależnie od tego, czy jest ona obsługiwana przez profesjonalistę, czy też przez amatora. Dzięki temu osoba przygotowująca posiłki ma ciągły dostęp do wszystkich najważniejszych składników i niezbędnych naczyń. Wchodząc do nadsekwańskiej kuchni można odnieść wrażenie, że wszystkie produkty francuskie są doskonale uporządkowane.

Nie tylko porządek…

Francuska kuchnia marzeń to nie tylko miejsce, w którym wszystko jest uporządkowane. To przede wszystkim przestrzeń, która jest urządzona w sposób klasyczny. Z punktu widzenia Francuzów takim wzorcem kuchennej aranżacji jest oczywiście Prowansja, która – w pewnym stopniu – przypomina to, z czym Polacy mają do czynienia na wsiach. Tak w ogóle, to Francuzi są bardzo przywiązani do naturalności. Dlatego Prowansja, jak i tamtejsze metody przygotowywania potraw są dla mieszkańców Francji prawdziwym wyznacznikiem stylu i luksusu.

Podziel się kuchnią

Warto też zauważyć, że Francuzi należą do grona narodów, które są bardzo dumne ze swej kuchni. Dlatego mieszkańcy kraju nad Sekwaną chętnie dzielą się z innymi narodami swą niezwykłą filozofią kulinarną. Widać to zwłaszcza na przykładzie rosnącej liczby sklepów, w których można kupić wysokogatunkowe produkty francuskie. Takich sklepów jest coraz więcej również i w samej Polsce!

Reasumując, kuchnia francuska to zupełnie inna filozofia jedzenia. O ile w Polsce wszyscy skupiają się nad tym, by nasycić się do syta, o tyle we Francji jedzenie jest traktowane jako prawdziwa sztuka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.