Poznaj wyjątkowe rozwiązania, które możesz hodować praktycznie w każdych warunkach, a przy tym dostarczać do swojego organizmu wiele cennych i prozdrowotnych właściwości oraz witamin. Microgreens to po polsku mikroliście, czyli nic innego jak bardzo młode roślinki, siewki z pierwszym liściem właściwym lub z liścieniami. Mikrolistki są uprawiane w podłożu, które nie jest bardzo wymagające, a dodatkowo może być uprawiane zarówno w naszym mieszkaniu, jak również na balkonie, w doniczce lub ogródku. Jeśli zamierzasz dowiedzieć się, jak uprawiać microgreens po polsku i po co to robić, to doskonale się składa. Dzięki hodowli tych niewielkich roślin jesteś w stanie znaleźć samodzielnie wyhodowaną alternatywę dla pryskanych warzyw liściowych, które znajdziesz w sklepach. Microgreens sklep to idealna alternatywa dla osób, które nie mają czasu lub ręki do uprawy, a mimo to chcą cieszyć się z dostępu do pełnowartościowych produktów z organicznej uprawy.

Mikroliście – Twój mini ogródek, który może rosnąć praktycznie w każdych warunkach

Nasiona na mikrolistki inaczej microgreens mogą rosnąć w Twoim domu bez większego problemu. Jeśli masz ochotę na sałatkę, chleb z twarogiem z dodatkiem warzyw, a nie masz zaufania do produktów w sklepach ze względu na traktowanie ich dużą ilością środków ochrony roślin, zaaranżuj niewielką powierzchnię swojego parapetu i hoduj microgreens nasiona o każdej porze roku, bez względu na temperaturę. Idea hodowania microgreens seeds polega w dużym uproszczeniu na tym, że zjadane są bardzo młode roślinki. Właśnie dlatego nie potrzebujemy do ich uprawy żadnej chemii, którą są poddawane warzywa dostępne w marketach. Najczęściej środki chemiczne są podawane roślinom ze względu na fakt, aby chronić rosnące warzywa przed zachorowaniem lub zjedzeniem ich przez szkodników. Nasiona microgreens nie zdążą zachorować, nie wyjedzą ich szkodniki, nie wypali słońce, ani nie zwiędną w trakcie suszy – w końcu to my dbamy o ich podlewanie.

Jak uprawiać/hodować mikrogreens w swoim domu?

Istnieje wiele rekomendowanych sposobów na to, aby uprawiać mikrogreens w warunkach domowych. Istotne jest, aby zadbać o kilka ważnych czynników, takich jak: właściwe podłoże, wysokiej jakości nasiona na mikroliście, woda, właściwa temperatura i odpowiednia wilgotność powietrza. Oprócz tego niezbędne jest światło oraz…. dużo cierpliwości i wytrwałości. Przygoda z hodowlą mikrogreens może należeć do bardzo skomplikowanych jednak kluczem jest, aby wytrwać pierwsze nieudane próby. Opisujemy istotne informacje poniżej. Jeśli się do nich zastosujesz Twoja domowa mikro fama będzie wyjątkowa. 

  • Podłoże powinno być maksymalnie sterylne. Wiele osób w pierwszej fazie wykorzystuje watę, którą umieszcza w kiełkownicy. My jednak sugerujemy podłoże kokosowe, które jest dostępne w dobrych sklepach ogrodniczych. 
  • Nasiona na mikrolistki powinny być najwyższej jakości, aby we właściwy sposób kiełkować. Istnieją rozwiązania, które pozwolą nam zaoszczędzić podczas następnych zasiewów, bo występują w opakowaniach o wyższej gramaturze. 
  • A co z wodą? Dla tak niewielkich roślinek ważne jest regularne zraszanie, najlepiej codzienne, jednak nie możemy zastąpić go podlewaniem, aby nie uszkodzić dopiero powstających systemów korzeniowych i niewielkich listków. 
  • Odpowiednia temperatura oznacza ciepło. To znaczy, że w okresie jesienno-zimowym parapet nad kaloryferem będzie właściwym miejscem, a latem możesz umieścić doniczki z mikrogreens na balkonie. 
  • Jeśli chodzi o powietrze to ważne, aby było ono wilgotne. Istotne jest również, aby mogło ono swobodnie krążyć, przez co sprawdzą się między innymi szklarenki z wentylacją dostępne w sklepach stacjonarnych i online. 
  • Światło to aspekt, którego w naturalnym środowisku brakuje zimą. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wybrać miejsce, gdzie przebywamy w trakcie dnia i automatycznie uda nam się dostarczyć dodatkową ilość światła słonecznego. 

Czy nasiona na kiełki i mikroliście to to samo? 

Od wielu miesięcy coraz częściej w sieci pojawia się pytanie, czy nasiona na kiełki i na mikrolistki to te same produkty. Postanowiliśmy przekazać Wam szereg kluczowych podobieństw oraz różnic, które występują w nasionach rzodkiewek w formie na mikrolistki oraz na kiełki. Nasiona tego rodzaju są sprzedawane osobno i różnią się nazwą. Co zatem, jeśli w naszym sklepie ogrodniczym mamy dostęp wyłącznie do nasion na kiełki lub są one po prostu tańsze? Nasiona na mikrogreens i kiełki różnią się głównie zakresem gatunków oraz odmian. Zarówno szpinak, jak i sałata jako że mają liście, są uważane za dobre warzywa na kiełki. Jak się jednak okazuje potrzebują one do kiełkowania więcej czasu i znacznie lepiej kiełkują, jeśli umieścimy je w tradycyjnym podłożu, czyli w ziemi.

Najprościej możemy Ci to wytłumaczyć w takich sposób, że proces hodowania kiełków sałaty zajmie Ci około 2 tygodnie. W tym samym czasie zdążysz wyhodować kiełki w rzodkiewki około trzy razy. Zakres gatunków gotowych do hodowania na mikrolistki jest znacznie większy niż na kiełki. 

Mikrolistki – uprawa 

Z założenia w trakcie dwóch tygodni uprawy mikrolistków, roślinki mają osiągnąć około 5-10 centymetrów wysokości. Zbiór powinien odbyć się w formie odcinania. W przypadku zainteresowania uprawą microgreens warto wysiewać gatunki, które są szczególnie smaczne w formie mikrolistki w tym soja, słonecznik, rzodkiewka, a także równo i szybko osiągają wymaganą wysokość. Dobrze, kiedy mikrogreens to gatunki, które długo zachowują świeżość po zbiorze. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.