Magnolia wielkokwiatowa

Piękny, bujny ogród to marzenie każdego działkowicza. Nieważne, czy posiada się mały, prywatny ogródek działkowy, czy większy teren wokół domku jednorodzinnego – zadbane i estetyczny zieleniec jest bez wątpienia powodem do dumy. To regularna, konsekwentna pielęgnacja roślin, trawy i gleby przyczynia się imponującego wyglądu działki ogrodowej. Jedną z piękniejszych roślin idealnie nadających się do uprawy we własnym ogródku jest kolekcjonerska magnolia wielokwiatowa.

Ta monumentalna roślina o bujnym, białym kwiatostanie potrafi wprowadzić w zachwyt niejednego działkowicza, przez swój imponujący rozmiar sięgający nawet 6 metrów i błyszczące, charakterystyczne liście. Sprawdź, czym wyróżnia się ów roślina i jakie warunki należy jej zapewnić, by rosła prawidłowo.

Magnolia wielokwiatowa – występowanie i charakterystyka

Magnolia wielokwiatowa naturalnie występuje w rejonach Dalekiego Wschodu oraz na terenach południowo-wschodniej części Stanów Zjednoczonych. Pochodzi z rodziny magnoliowatych. W Polsce można ją zauważyć najczęściej posadzoną w publicznych ogrodach i parkach – charakteryzuje się cudownym, lekko słodkawym, cytrynowym aromatem i imponującym rozmiarem. Nazwę ów roślina zawdzięcza Karolowi Linneuszowi, francuskiemu botanikowi, który przez lata fascynował się pięknem egzotycznych roślin. Na całym świecie można rozróżnić aż 80 różnych gatunków magnolii, różniących się od siebie kolorem, rozmiarem, ułożeniem i kształtem.

Ów krzew, właściwie uprawiany w Polsce może sięgnąć nawet do 6 metrów wysokości, a 4 szerokości. Na ich wielkość przekładają się rozłożyste, błyszczące liście w kształcie zaostrzonego jaja. Niekiedy na młodych okazach liści magnolii, można zauważyć liczne włoski, które znikają wraz z dojrzewaniem drzewa. Sam dojrzały, rozkwitnięty kwiat tej rośliny osiąga rozmiar 20 centymetrów i wyróżnia się nieskazitelnym, śnieżnobiałym kolorem. 

Magnolia wielokwiatowa kwitnie od kwietnia do lipca – to właśnie na samym początku polskiego lata można dostrzec jej piękne rozłożyste kwiaty. Dopiero w sierpniu, czyli już pod koniec ciepłej pory roku, na miejsce kwiatów pojawiają się różowofioletowe owoce, pełniące rolę ozdobnych perełek.

Magnolia wielokwiatowa – jak uprawiać?

Dlatego, że magnolia wielokwiatowa uznawana jest za roślinę kolekcjonerską, ciężko jest ją znaleźć w sklepach. Jeśli jednak uda się nabyć jej sadzonki, należy mieć pełną świadomość jej niezwykle trudnej uprawy. Ten piękny krzew potrafi przetrwać w polskich warunkach, tylko dzięki odpowiednio przygotowanemu podłożu i właściwym warunkom.

Ważniejszą zasadą jest posadzenie rośliny z daleka od jakichkolwiek przeciągów. Najlepszą glebą, będzie ta żyzna, przepuszczalna posiadająca lekko kwaśny odczyn, który można uzyskać dodawana do podłoża torf. Magnolia wielokwiatowa potrafi przetrwać  w mrozie nawet do -20 stopni Celcjusza, jednak warto mieć na uwadze, że nie lubi zanieczyszczeń – warto zatem sadzić ją z dala od toksycznych warunków.

Jak dbać o magnolię wielokwiatową?

Prócz odpowiednich warunków do uprawy magnolii, szczególną uwagę należy poświęcić jej właściwej pielęgnacji. Jest to bowiem klucz do prawidłowego, pięknego wzrostu roślinki. Podczas zimy, sadzonkę trzeba okryć agrowłókniną, by ochronić ją przez zmarznięciem. Na wiosnę natomiast należy wzmocnić glebę nawozem organicznym – ten zabieg dostarczy magnolii potrzebnych mikroelementów i składników.

Zdrowotne właściwości magnolii wielokwiatowej

Prócz niewątpliwych efektów wizualnych, jakie zapewnia uprawa magnolii wielokwiatowej, kwiat ten, a konkretniej jego, kora posiada również doceniane właściwości lecznicze. Składnik ten jest pomocny między innymi do leczenia przewlekłego, uporczywego kaszlu oraz w walce z sezonowymi przeziębieniami.

Autor
Publikacja powstała przy współpracy z portalem ogrodniczym Ogarnij Ogród. Jednym z największych portali ogrodniczych w Polsce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.