Wędzidełko to błona śluzowa łącząca ze sobą dwa elementy. W jamie ustnej obecne jest wędzidełko języka, wargi górnej, wargi dolnej oraz policzków. Te struktury błoniaste mają istotne znaczenie w codziennym funkcjonowaniu, a ich nieprawidłowa budowa może powodować różne zaburzenia. Najczęściej ingerencji chirurgicznej wymaga zbyt krótkie wędzidełko języka.

Wędzidełka jamy ustnej i ich funkcje

Wędzidełka w jamie ustnej zależnie od umiejscawianie pełnią różne funkcje. Wędzidełka wargi dolnej i górnej (inaczej wędzidełka podwargowe), łączą je z górną i dolną częścią szczęki i umożliwiają swobodne ruchy warg. Wędzidełko językowe zlokalizowane pod językiem odpowiada za prawidłowe ruchy języka, które mają istotne znaczenie nie tylko podczas ssania, czy spożywania pokarmów, lecz również w prawidłowej wymowie, oraz utrzymaniu czystości jamy ustnej.

Krótkie wędzidełko języka to jedna z najczęstszych wad anatomicznych w obrębie jamy ustnej i notowana jest od 3 do 10% noworodków. Zbyt krótkie wędzidełko powoduje ograniczenie ruchów języka. Zaburzenie to określane mianem – ankyloglossi.

Krótkie wędzidełko języka – objawy

Ankyloglossia powoduje liczne zaburzenia, zależnie od stopnia zmian w budowie wędzidełka będą miały różne nasilenie. Co więcej, zależnie od wieku będą się one od siebie znacznie różnić.

U noworodków ankyloglossia jest zazwyczaj przyczyną problemów ze ssaniem mleka z piersi lub butelki. Często proces karmienia jest nieefektywny, a noworodek podczas jedzenia połyka zbyt duże ilości powietrza. Prowadząc, do pojawiania się męczących kolek.

Kilkulatkowie z powodu krótkiego wędzidełka języka będą mieć problem podczas gryzienia, żucia oraz przełykania.

Dzieci starsze oraz osoby dorosłe z powodu ankyloglossi będą cierpiały na wady wymowy, w wyniku ograniczenia ruchów języka. Największą trudność będzie stanowić wymowa głosek wymagających uniesienie końcówki języka, między innymi czr.

Coraz więcej badań wykazuje również związek między ankyloglossią a wadą zgryzu i chorobami przyzębia ze względu na problem z utrzymaniem odpowiedniej higieny jamy ustnej.

Diagnostyka i zabieg podcięcia krótkiego wędzidełka języka

Objawy krótkiego wędzidełka można zaobserwować już u noworodków. W takiej sytuacji warto jak najszybciej skonsultować się z laryngologiem oraz logopedą. Warto podkreślić, że im szybciej zabieg zostanie przeprowadzony, tym lepiej dla samego dziecka. Specjaliści z Dolnośląskiego Centrum Ginekologii i Zdrowia Rodziny we Wrocławiu przeprowadzą konsultację oraz zabieg https://www.dcg.wroclaw.pl/podcinanie-wedzidelka-jezyka-wroclaw.html.

Podcięcie wędzidełka to dość prosta procedura, która u niemowląt nie wymaga znieczulenia, ponieważ błona ta na wczesnym etapie rozwoju jest słabo unerwiona. Dzięki temu zabieg jest niemal bezbolesny. Wykonywany jest za pomocą specjalnych nożyczek chirurgicznych lub kautera (noża elektrycznego). U dzieci starszych lub osób dorosłych może być konieczność miejscowego znieczulenia.

Przeprowadzenie zabiegu eliminuje problemy z karmieniem oraz prawdopodobieństwo pojawienia się wady zgryzu, oraz wymowy, a także innych zaburzeń spowodowanych przez ankyloglossię.

Jak dbać o jamę ustną po zabiegu

Po zabiegu frenotomii (podcięcia krótkiego wędzidełka języka) zalecane są odpowiednie zabiegi i ćwiczenia, by nie doszło do bliznowacenia w miejscu przecięcia i ponownego usztywnienia błony śluzowej.

U niemowląt należy regularnie wykonywać specjalne masaże podniebienia, by nie doszło do powstania zrostów. Starsze dzieci oraz osoby dorosłe powinny wykonywać zalecone, proste ćwiczenia, między innymi:

  • Oblizywanie warg przy szeroko otwartej buzi;
  • Dotykanie kącików warg;
  • Wylizywanie miseczki lub talerzyka;
  • Dotykanie językiem brody oraz czubka nosa;
  • Naśladowanie stukotu kopyt końskich.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.