korzenie do akwarium

Korzenie do akwarium powinny być starannie wyselekcjonowane. Rośliny, które hodujemy w naszych akwariach powinny być odzwierciedleniem naturalnego biotopu. W naturze rośliny ukorzenione rosną w głębi wielkich lasów lub na dnie wielkich rzek, dlatego logiczne jest, że takie korzenie wybierzemy do akwarium.- Wybór korzeni- najważniejsze jest, aby wybrać te, które szybko i łatwo zmieszczą się w akwarium.- Prawidłowo wybieraj żywe i zdrowe korzenie- Korzenie rosnące na pniach drzew, wysoko na gałęziach, kołyszące się swobodnie na wietrze, nie są polecane do stosowania, ponieważ są bardziej kruche i łatwo się łamią.- Nie bierz bardzo cienkich, ponieważ często szybko gniją (jeśli się nie łamią). Tylko grube gałęzie mogą być użyte do sadzenia na skałach lub ziemi- Korzenie nie mogą się ruszać – oznacza to, że w ich wnętrzu jest jeszcze życie!

Korzenie z poruszającymi się gałęziami (pąkami) gniją bardzo szybko – Usuń wszystkie żylaste części z korzeni, aby używać tylko drewna z gatunków drzewiastych. Na przykład, świerk prawie nie ma części żylastych, ale brzoza ma ich bardzo dużo i ich użycie jest bezużyteczne. Materiał, który odrywa się rękami może szybko i łatwo ulec koagulacji. Korzenie roślin wodnych są kluczowym elementem w osiągnięciu podwodnego efektu, jednak wciąż są one niedostatecznie wykorzystywane i często zastępowane przez plastikowe sztuczne formy. Jest to szczególnie prawdziwe w przypadku akwarium z dużą liczbą gatunków. W rzeczywistości, prawdziwe korzenie wodne mogą wyglądać o wiele bardziej naturalnie niż sztuczne, a także pomagają stworzyć iluzję, że rosną w zbiorniku.

anemone g48c3a7ebe 1920

Korzenie do akwarium 

Korzenie, które są zbierane dla akwarystyki nazywane są kłączami. Naturalnie jest to twardy, zdrewniały materiał o słabych właściwościach filtracyjnych, dlatego też jest on bardziej odpowiedni do akumulacji roślin wodnych. Korzenie roślin wykorzystywane są w akwarystyce. Najłatwiej znaleźć je na torfowiskach, w lasach i w pobliżu rzek. Niewątpliwą zaletą tych ostatnich jest to, że szybko opadają na dno. Oczywiście, jeśli korzeń wyschnie, nie będzie chciał tonąć. W takiej sytuacji drewno należy moczyć w czystej wodzie przez dłuższy czas pod obciążeniem, aby nasiąkło wodą i stało się cięższe. 

Korzenie akwariowe są bardzo atrakcyjną ozdobą akwarium, ponieważ w akwarystyce dostępnych jest o wiele więcej odmian drewna niż tylko kawałki drewna dryfującego. Zastosowanie i pochodzenie korzeni akwariowych jest identyczne jak w przypadku drewna: korzenie przykleja się do podłoża, przy czym najintensywniej zabarwioną stroną do góry. Szorstkie powierzchnie korzeni można wygładzić pilnikiem lub papierem ściernym. Korzenie są wykorzystywane w akwarystyce przede wszystkim jako dekoracja. Mile widzianym widokiem jest duży system korzeniowy, którego wielkość szacuje się po zabrudzeniach na jego powierzchni, co nadaje mu naturalne piękno. Korzenie pomagają zakotwiczyć rośliny, ale także zagłębiają się w podłożu. Pomaga to zapewnić stabilność i tworzy dodatkowe powierzchnie dla roślin do absorbowania składników odżywczych – co poprawia wzrost roślin, a przynajmniej ich zdrowie. 

fish g7063d8dac 1920

Zarówno akwarystyczny jak i botaniczny system korzeniowy jest produktem naturalnym, który wymaga pewnego podejścia do jego wykorzystania. Istnieje kilka sposobów mających na celu wpłynięcie na właściwości korzeni, które są najbardziej przydatne dla naszych ryb. Drewno, czyli korzenie najlepiej kupować u handlarzy, którzy bezpośrednio ściągają je z różnych jezior, stawów i rzek. Pomaga im to zachować świeżość wody i gleby leśnej nie tylko poprzez usunięcie ich za jednym razem, ale również na ich użytek wstępnie spełnia określone wymagania, a następnie w takiej formie nie rozkłada się nigdzie w takim stopniu jak wrzucone bezpośrednio do sterty liści z torfem. 

Artykuł powstał przy współpracy z portalem akwarystycznym https://www.aquariumrawa.pl

Śledź inne nasze artykuły na www.globalnews.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.