czas wolny osoby starszej

W przypadku opieki nad osobami starszymi ważne jest nie tylko dokładne prowadzenie czynności pielęgnacyjnych czy pomoc w prowadzeniu gospodarstwa domowego (pranie, sprzątanie, gotowanie). Największym jednak wyzwaniem stawianym przed opiekunem osoby w podeszłym wieku, jest kwestia związana z organizacją jej wolnego czasu. Tu istotna jest nie tylko różnorodność czynności, ale również możliwość utrzymania umysłu i ciała w dobrej kondycji.

Ruch jako sposób na osiągnięcie dobrego samopoczucia u seniora

Jeżeli jest taka możliwość, warto zachęcać osoby starsze do aktywności fizycznej (na tyle intensywnej, na ile pozwala stan zdrowia). W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, czy dana czynność jest bezpieczna, należy skonsultować się z lekarzem zajmującym się seniorem. Rodzaj wysiłku musi być dopasowany nie tylko do możliwości, ale i do preferencji osoby starszej. Aktywność ma być dla niej przyjemnością, a nie przykrym obowiązkiem.

Najczęściej stosowaną formą aktywności fizycznej jest zwyczajny spacer. Może być to zarówno wyprawa do parku czy kościoła, jak i na wspólne zakupy. Co jednak jeżeli nie dopisuje pogoda, a obie strony potrzebują nieco ruchu? Tu ratunkiem może być lekka gimnastyka, którą można wykonać nawet w domowym zaciszu. Ćwiczenia nie są zbyt wymagające (skłony, wymachy czy typowe ćwiczenia na stawy), za to skutecznie pobudzają wydzielanie endorfin, a tym samym wpływają na znaczącą poprawę samopoczucia.

Jeżeli osoba starsza wyraża na to zgodę, warto pokusić się również o zapisanie jej na zajęcia zorganizowane, specjalnie skierowane swoim programem dla tej grupy wiekowej. Takie spotkania często odbywają się w domach kultury, specjalnych klubach dla seniorów czy na uniwersytecie trzeciego wieku. Program zajęć jest na tyle różnorodny, że z pewnością każda osoba znajdzie coś interesującego dla siebie. To także dobra okazja do tego, by senior miał okazje przebywać z osobami w swojej grupie wiekowej.

Jak spędzać czas z osobą starszą by zmniejszyć ryzyko demencji?

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że spędzając czas z osobą starszą, poprzez odpowiednie rozrywki i stymulacje umysłu można nieco obniżyć ryzyko wystąpienia demencji. Tu ważna jest nie tylko aktywność fizyczna i ćwiczenia intelektualne, ale również zwyczajne rozmowy prowadzone każdego dnia. Rozmawiać można o wszystkim. Zarówno o codziennych sprawach, jak i rodzinie, przyjaciołach czy mniej lub bardziej istotnych wydarzenia z ich z życia. Ważne jest to, by osoba starsza sięgała do zakamarków swojej pamięci jak najczęściej, wracając co jakiś czas do tych samych historii. Co w przypadku braku pomysłów na temat do dyskusji? Tu pomocna może być telewizja bądź radio. Po obejrzeniu programu, wiadomości czy serialu lub wysłuchaniu audycji, z całą pewnością znajdzie się nie jeden temat do przeprowadzenia ciekawej i wartościowej dla starszego człowieka rozmowy. Sprawdź najważniejsze informacje na temat organizacji czasu wolnego starszej osobie.

Gry i ćwiczenia manualne – czas wolny osoby starszej

Gdy z jakiegoś powodu osoba starsza nie chce wyjść z domu, w takim przypadku doskonałą formą rozrywki, która dodatkowo wspomoże intelekt, mogą być różnego rodzaju gry planszowe, krzyżówki czy sudoku. Tu możliwości jest naprawdę bardzo dużo, w razie problemów warto poszukać inspiracji w sieci. Poziom trudności gier należy jednak dopasować do możliwości seniora. Trudne i wymagające gry będą kłopotliwe dla osób z demencją, a co za tym idzie nie będą stanowiły przyjemności, za to spowodują u nich dyskomfort.

Ciekawą formą spędzania czasu wolnego z osobą starszą mogą być również różnego rodzaju prace manualne. Może być to zarówno rysowanie, jak i robienie na drutach, lepienie z gliny czy cokolwiek innego. Najważniejsze jest zaangażowanie seniora w wykonywaną pracę.

Artykuł powstał przy współpracy z klinikaseniora.pl.

Sprawdź więcej artykułów w temacie zdrowie i dowiedz się, jak lepiej organizować czas wolny starszej osobie.

One thought on “Jak zorganizować czas wolny starszej osobie?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.