watermelon 3437679 1280

Lato trwa już od jakiegoś czasu, a Ty nadal nie znalazłeś odpowiedniej obrony przed upałem? Sposobów na upał jest wiele, musisz najpierw je sprawdzić i wybrać te, które najbardziej pomagają Ci w przetrwaniu upału. Najbardziej powszechne sposoby na upał to z pewnością spożywanie dużej ilości wody oraz ubieranie jasnych, przewiewnych ubrań. W pierwszej chwili może wydawać się nam to oklepane, lecz prawda jest taka, że to rzeczywiście działa. W temacie garderoby warto jest także pamiętać o ubiorze dobrych jakościowo rzeczy, gdyż w tych wykonanych ze sztucznego materiału (przeważnie poliester) jest nam podwójnie gorąco. 

Jak poradzić sobie z upałem w domu?

Mieszkając w bloku, w szczególności na wysokim piętrze z pewnością co roku zmagasz się z problemem ciągłego uczucia gorąca. Jednak musisz wiedzieć, że istnieją domowe sposoby na upały w domu. Pierwszym oraz najskuteczniejszym z nich jest eliminacja dopływu światła. Montując zewnętrzne żaluzje zatrzymasz ciepło, dzięki czemu w Twoim mieszkaniu będzie chłodniej. Kolejny sposób na upały to nie otwieranie okna. Wydaje się banalne, lecz podczas upałów otwarte okno sprawi, że nagrzane powietrze wpadnie do mieszkania, dlatego jeżeli bardzo chcesz przewietrzyć wnętrze swojego mieszkania zrób to w najchłodniejszej porze dnia. Jeżeli jednak otwierasz okno w ciągu dnia skieruj wentylator w stronę okna, tak aby wydmuchiwał powietrze za okno- dzięki temu do mieszkania nie dostanie się gorące powietrze z zewnątrz. 

Klimatyzacja podczas upałów

Jeżeli jesteś szczęśliwym posiadaczem klimatyzacji w swoim mieszkaniu również musisz pamiętać, aby z nią nie przesadzić. Pamiętaj, że różnica temperatur w takim przypadku może wynosić maksymalnie 5-7 stopni Celsjusza w porównaniu z temperaturą na dworze. W innym przypadku możesz narazić się na zbyt wysoką różnicę temperatur oraz szok termiczny. Dobrym pomysłem jest także wyłączanie klimatyzacji na noc, a w zamian za to otwieranie okna, gdyż podczas nocy temperatura poza domem jest z reguły dużo niższa. Spanie z włączoną klimatyzacją może szybko doprowadzić do przeziębienia. Oprócz wszystkich wymienionych wskazówek należy pamiętać o odpowiednim nawadnianiu oraz stosowaniu kremów wyposażonych w filtr podczas lata, tak aby lato upłynęło nam w zdrowiu. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.