jak inflacja wpływa na kryptowaluty?

W ostatnich latach kryptowaluty cieszą się ogromną popularnością. Nie tylko wśród doświadczonych inwestorów, lecz także tych początkujących. Coraz więcej osób zaczyna swoją przygodę z inwestowaniem właśnie poprzez obrót cyfrowymi aktywami. Czy jednak jest to dobry pomysł, biorąc pod uwagę galopującą inflację? Podpowiadamy!

Czym są kryptowaluty i dlaczego zyskały tak dużą sławę?

Wirtualne waluty to stosunkowo nowa forma inwestycji. Najstarsza i prawdopodobnie najbardziej znana kryptowaluta to Bitcoin. Fenomen tych cyfrowych aktywów wynika z ogromnego wzrostu cen Bitcoina na przestrzeni zaledwie kilkunastu lat. Osoby, które w 2009 roku zainwestowały dosłownie kilka centów amerykańskich, w 2021 roku mogły sprzedać je za zawrotne sumy kilkudziesięciu tysięcy dolarów. Dało to nadzieję wielu kolejnym osobom na szybki zarobek. Jednak trzeba pamiętać, że na giełdzie nie ma nigdy nic pewnego i nawet pozornie bezpieczne kryptowaluty nie są wolne od ryzyka.

Cyfrowe aktywa zostały stworzone w celu przeprowadzania szybkich, tanich i bezpiecznych płatności bez udziału pośredników, takich jak banki. Obecnie wiele osób traktuje kryptowaluty bardziej jako instrument finansowy, taki jak na przykład akcje, czy obligacje. Transakcje odbywają się za pomocą giełdy kryptowalut, na których można założyć bezpłatne konto. Zaczynając swoją przygodę z inwestowaniem, warto skorzystać z usług doświadczonych i sprawdzonych pośredników, dzięki którym cały proces jest prostszy i mniej ryzykowny. Jeżeli chcesz zacząć obrót kryptowalutami, to zapoznaj się z tym artykułem i wybierz brokera, który oferuje jak najlepsze warunki.

Tokenomika – ekonomia tokenów

Token jest wirtualną walutą, a jego znaczenie można przyrównać do funkcji żetonów w kasynie, które tylko w jego obrębie mają jakąś określoną wartość. Ekonomia tokenów to dość świeża dziedzina wiedzy, która zajmuje się analizą różnych parametrów związanych z kryptowalutami. Tokenomika bada, jaki jest cel tokenów, określa ich funkcjonalność i wartość, a także stabilność. Analitycy sprawdzają także dystrybucję tokenów, czyli sposób i skalę ich rozprowadzania wśród użytkowników.

Jak inflacja wpływa na rynek cyfrowych walut?

W dużym uproszczeniu inflacja jest powszechnym wzrostem cen – wartość pieniądza spada i za te samy kwoty co wcześniej możemy kupić coraz mniej. Zjawisko to jest trudne do kontrolowania i ma ogromny wpływ na giełdę – także na waluty cyfrowe. Jednak nie da się w prosty sposób odpowiedzieć na pytanie, czy ten wpływ jest pozytywny, czy raczej destrukcyjny. Zależy to od wielu czynników, a samo inwestowanie jest znaną metodą zabezpieczania swojego kapitału przed inflacją – na przykład jednym z najbardziej pewnych surowców jest złoto, w które ludzie często inwestują, kiedy gospodarka staje się mniej stabilna.

Kryptowaluty z początku miały opinie wyjątkowo bezpiecznych i pewnych inwestycji, jednak ostatni ogromny spadek wartości Bitcoina przekonał wiele osób, że nawet aktywa wirtualne obarczone są pewnym ryzykiem. Inflacja jest bardzo złożonym zjawiskiem ekonomicznym i ciężko jest przewidzieć, jaki wpływ będzie miała na każdy z sektorów rynku. Inwestowanie w surowce i inne aktywa od wielu lat jest znanym sposobem zabezpieczenia swojego kapitału, a kryptowaluty mogą być w tym również pomocne. Jednak nie można zapominać, że wciąż są stosunkowo nowym rodzajem aktywów, dlatego nie można z maksymalną pewnością określić ich zachowania w tak drastycznych warunkach, jak szybko rosnąca inflacja.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.