inwestycje w kryptowaluty

Chociaż rynek kryptowalut wydaje się rosnąć w pozytywnym sprzężeniu zwrotnym, to nie oznacza, że nieoczekiwane wydarzenia nie mogą wpłynąć na trajektorię ekosystemu jako całości.

Chociaż blockchain i kryptowaluty są w zasadzie przeznaczone jako technologie nie wymagające zaufania od uczestników ze względu na niezwykłą transparentność, to jednak wciąż zaufanie istotne jest tam, gdzie ludzie wzajemnie ze sobą współpracują. 

Rynek kryptowalut nie jest tylko pod wpływem szerszej gospodarki, ale może też wywierać głęboki wpływ samodzielnie. Przypadek Terra wskazuje, że każda jednostka – czy to pojedyncza firma, fundusz inwestycyjny czy projekt wydający kryptowalutę opartą na algorytmach – może potencjalnie rozpocząć lub przyczynić się do „hossy” lub „bessy” na rynku kryptowalut. 

Wpływ takich wydarzeń mających systemowy wpływ, które odzwierciedlają efekty domina w tradycyjnym finansowaniu, a także upadki Celsiusa i Three Arrows Capital, wskazują, że krypto-gospodarka nie jest odporna na awarie czy błędy. Zatem, podczas gdy tradycyjne finanse mają instytucje, które są zbyt duże, aby upaść, to sektor krypto takich nie posiada. 

Patrzenie wstecz zawsze jest łatwe, ale projekt Terra był w zasadzie wadliwy i nieodpowiedzialny w dłuższej perspektywie. Niemniej jednak jego upadek miał systemowy wpływ, ponieważ wiele projektów, funduszy inwestycyjnych i firm było wystawionych na ryzyko i ucierpiało. 

Wskazuje to, że inwestowanie w kryptowaluty to przede wszystkim myślenie o ryzyku i potencjalnych zyskach. Upadek i efekt domina na całym rynku wskazują na brak dojrzałości sektora. Ponieważ innowacja i ceny są ze sobą nierozerwalnie związane, a wczesny etap rozwoju krypto-gospodarki oferuje wiele niewykorzystanych potencjałów, to można się spodziewać, że wydarzy się więcej takich wydarzeń, które tymczasowo osłabiają wzrost. 

Niemniej jednak wielu pracujących w sektorze ma przekonanie, że silne projekty przetrwają tymczasowe korekty i że zimna kryptowalutowa oczyści drogę dla cyklu bezprecedensowej, nowatorskiej innowacji.


Oczywiście jak w przypadku każdej bessy – warto śledzić notowania kryptowalut na bieżąco. Można do tego wykorzystywać takie aplikacje jak Dascanner, które dostarczają notowania w czasie rzeczywistym z aktualizacja co nanosekunde.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.