farba do dachu

Malowanie powierzchni dachowych nie musi być bardzo skomplikowaną operacją, jeśli tylko zaopatrzymy się w odpowiednie produkty i zastosujemy do zaleceń. W zależności od rodzaju dachu musimy pamiętać o różnych zasadach, które pomogą nam osiągnąć długotrwały efekt i pożądaną jakość. Malując powierzchnie ze śladami korozji będziemy postępować nieco inaczej, niż w przypadku odnawiania starych powłok. Dach jest bardzo istotnym elementem wizualnym domu, ale także ważną częścią całej konstrukcji. Dlatego przed przystąpieniem do wszelkich remontów zorientujmy się, jakie dokładnie produkty do malowania wybrać. W końcu jest to ta część budynku, która w dużej mierze jest narażona na zmienne czynniki atmosferyczne, uszkodzenia mechaniczne oraz chemiczne. Jaka będzie najlepsza farba do dachu? Warto postawić na te akrylowe, szybkoschnące, przeznaczone do produktów z blachy. 

Farba do dachu na powierzchnie z korozją i stare powłoki

Jeśli zabieramy się za malowanie powierzchni ze śladami korozji, pamiętajmy o wcześniejszym jej przygotowaniu. Podłoże należy gruntownie umyć. Przyda nam się do tego woda z detergentem lub specjalne preparaty do mycia dachów. Do czyszczenia warto użyć myjki ciśnieniowej. Na koniec tego etapu wystarczy spłukać środek czyszczący i dokładnie wysuszyć powierzchnię. Zwróćmy uwagę, czy w pokryciu dachowym nie występują wyraźne ślady korozji. Jeśli tak, koniecznie oczyśćmy ją, by widać było czysty metal. Te wrażliwe miejsca warto zabezpieczyć dodatkowo, na przykład za pomocą podkładu antykorozyjnego. Zanim farba do dachu wyląduję na jego powierzchni, odczekajmy jedną dobę. 

Odnawianie starych powłok również wymaga zastosowania konkretnym środków. Przed przystąpieniem do malowania koniecznie pozbądźmy się resztek starej powłoki. Z łuszczącymi się fragmentami farby najlepiej poradzą sobie specjalne preparaty przeznaczone do usuwania powłok malarskich. Za pomocą jakich narzędzia wykonać tę czynność? Najlepiej sprawdzi się szpachelka lub druciana szczotka. To jeszcze nie koniec! Jeśli mamy do czynienia z gładką, błyszczącą powierzchnią, nie obejdzie się bez matowienia. Do tego najlepiej nada się papier ścierny. Podobnie jak w przypadku powierzchni ze śladami korozji, nie można pominąć etapu czyszczenia. Myjka ciśnieniowa oraz woda z detergentem powinny wystarczyć. Potem całość musi mieć czas na wyschnięcie. Zanim w ruch pójdzie farba do dachu, upewnijmy się, że powierzchnia jest odpowiednio gładka i nie pojawiły się kolejne złuszczone fragmenty starej powłoki. Jeśli zaniedbamy ten etap, może się okazać, że świeża farba nie będzie się dobrze trzymać, a proces łuszczenia będzie postępował. 

Farba do dachu z blachy ocynkowanej

Dachy z blachy ocynkowanej, które są stosunkowo nowe, możemy pokryć farbą po około jednego roku. Jeśli pojawi się biały nalot, wystarczy usunąć go włókniną ze ścierniwem lub szczotką nylonową. Produkty korozji cynku zejdą bez problemu, jeśli użyjemy pięcioprocentowego roztworu amoniaku. Następnie, za pomocą myjki ciśnieniowej, wystarczy umyć podłoże dachu. Podobnie, jak w poprzednich przypadkach, przyda się myjka ciśnieniowa z preparatem do mycia dachów lub woda z detergentem. Nie zaniedbujmy etapu spłukiwania i suszenia. Dopiero tak przygotowana blacha ocynkowana jest gotowa, by znalazła się na niej farba do dachu. 

Farba do dachu – jak ją stosować?

Jak większość tego typu płynnych produktów, farbę przed użyciem należy wymieszać w opakowaniu. Wśród narzędzi do jej nakładania mamy dość spory wybór. Możemy posłużyć się pędzlem lub wałkiem. W grę wchodzi także natrysk. Ile warstw należy nałożyć? Spokojnie powinno wystarczyć od dwóch do trzech. Nie zapominajmy, żeby zachować odległość czasową między kolejnymi warstwami. Farba do dachu wymaga około jednej godziny odstępu przed następnym nakładaniem. Kiedy konieczne będą aż trzy warstw? Na pewno w przypadku nakładania jasnej farby na ciemne podłoże. Intensywna, ciemniejsza kolorystyka zawsze wymaga dodatkowej warstwy do dokładnego przykrycia. Wpływ na trwałość farby ma między innymi temperatura, w jakiej pracujemy. Widełki rozpięte są w granicach od +10°C do +30°C. Wilgotność względna powietrza nie powinna przekraczać 60%. Oczywiście nie wskazane jest nakładanie farby przy opadach śniegu bądź śniegu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.