test antygenowy na covid

Zastanawiasz się nad tym, dlaczego warto robić test antygenowy na covid? Dzisiaj porozmawiamy na ten temat, na łamach artykułu blogowego. Serdecznie zapraszamy do sprawdzenia informacji oraz podzielenia się swoją opinią na ten temat w komentarzach poniżej!

Pandemia covid jest wciąż niebezpieczna. Jedną z metod na zmniejszenie ryzyka rozprzestrzeniania się wirusa mogą okazać się metody, które są dostępne w postaci wykonywania tekstów na wykrywanie przeciwciał. Te przeciwciała są wytwarzane automatycznie przez nasz organizm po kontakcie z wirusem. Badanie serologiczne może wykazać między innymi, czy doszło do infekcji lub wykryć tak zwanych cichych nosicieli wirusa, u których koronawirus przebiega bezobjawowo. 

Jak przebiega test antygenowy? 

Test antygenowy pozwala wykrywać obecność swoistych antygenów SARS-CoV-2. Próbka zostaje pobrana w formie wymazu z nosogardła. Rozwiązanie pozostaje dedykowane dla osób, u których objawy somatyczne mogą wskazywać na zarażenie koronawirusem. Sprawdziliśmy, ile kosztuje test antygenowy i jak szybko po jego wykonaniu można spodziewać się wyników. 

Test antygenowy – co to takiego? 

Dostępne testy antygenowe są jednym ze sposobów badań laboratoryjnych. Z ich pomocą możemy potwierdzić obecność koronawirusa, który powoduje chorobę COVID-19. Zadaniem wykonywanego badania jest wykrycie antygenów z materiału, który zostaje pobrany z dróg oddechowych pacjenta. Świadczą one o wcześniej przebytym zakażeniu lub aktualną walką organizmu z wirusem. Obecnie test antygenowy jest uznawany przez Głównego Inspektora Sanitarnego podanie jak FRANKD i RT-PCR. Badanie można wykonać w centrach pobrań takich jak laboratorium.olsztyn.pl, a wynik jest dostępny już po kilkunastu-kilkudziesiąci minutach od momentu pobrania wymazu. 

W jakiej sytuacji i gdzie wykonać badanie? 

Zgodnie z wytycznymi WHO i Centra Kontroli i Prewencji Chorób, testy antygenowe powinny być wykonywane w ciągu pierwszych 5-7 dni od momentu wystąpienia pierwszych niepokojących objawów. Pozytywny wynik testów antygenowych świadczy o wykryciu przeciwciał, dlatego zazwyczaj jest on widoczny w okresie występowania objawów koronawirusa. Test antygenowy u osób, które mogły mieć styczność z zakażonymi SARS-CoV-2 może zostać wykonany. Alternatywą dla tej metody w przypadku braku występowania objawów pozostaje wykonywanie testu molekularnego. 

Znalezienie odpowiedniego centrum pobrań nie należy do najłatwiejszych zadań. Warto w przypadku występowania niepokojących objawów udać się do ekspertów, którzy cieszą się pozytywną opinią wśród innych pacjentów. Personel medyczny został profesjonalnie wyszkolony z zakresu przeprowadzania testów antygenowych, a dostępne testy są sprawdzonymi produktami najwyższej jakości. 

One thought on “Dlaczego warto zrobić test antygenowy na covid?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.