depresja

Depresja już od lat jest w grupie chorób cywilizacyjnych. Odsetek osób, które na nią chorują z roku na rok wzrasta. Dla przykładu w stanach liczba chorych na depresje rośnie średnio o 20 procent w skali roku. Ile Polaków choruje na depresje i jakie są jej najczęstsze objawy? Czy istnieją leki na depresje i można je dostać bez recepty?

Depresja w Polsce – ile osób choruje?

Najbardziej aktualne dane wskazują, że obecnie na depresje w Polsce cierpi ponad 1,5 miliona osób. Na świecie jest to aż 350 milionów ludzi. Zdaniem WHO epidemia depresji dopiero nadchodzi i za jakiś czas to właśnie depresja będzie najczęściej diagnozowaną chorobą na całym świecie. Na moment wróćmy jeszcze do Polski. Z nieoficjalnych danych wynika, że ponad 8 milionów Polaków cierpi na zaburzenia psychiczne. Statystyki te nie uwzględniają dzieci i młodzieży. Jeśli tak by się stało, liczba mogłaby wzrosnąć nawet do 12 milionów osób. Co jest przyczyną tak dużej ilości osób z zaburzeniami depresyjnymi w Polsce? Przede wszystkim przewlekły stres, nałogi i skłonności do uzależnień, a także geny i zanieczyszczenie środowiska.

Jakie są objawy depresji?

Depresja powinna zostać zdiagnozowana u specjalisty. Jeśli jednak, zauważasz u siebie takie objawy, wówczas niezwłocznie zgłoś się o pomoc do psychologa lub psychiatry. Co więcej, kiedy dostrzeżesz tego typu zmiany w zachowaniu bliskiej Ci osoby, również zapytaj, czy nie potrzebuje pomocy. Wspólnie znacznie łatwiej poradzić sobie nawet z najcięższymi problemami. Do najczęstszych objawów depresji zalicza się: płaczliwość, zmniejszenie aktywności, ogólna apatia, zwiększenie lub zmniejszenie apetytu, myśli samobójcze, niepokój, lęk lub podniecenie.

Tekst na depresję – czy warto wykonać test Becka?

Wiele osób przed udaniem się do specjalisty, szuka pomocy w internecie. Obecnie dostępnych jest wiele narzędzi, które pozwalają nam na zwrócenie uwagi na niepokojące symptomy w naszych zachowaniu. Jedną z możliwości na przesiewowe rozpoznanie u siebie objawów depresji jest test Becka. Czy warto go wykonać? Odpowiemy dość przewrotnie, ale w kwestii psychologii będzie to odpowiedź bardzo popularna – to zależy. Jeśli uzyskane wyniki przekonają Cię do odpowiedzenia specjalisty, na pewno warto poświęcić czas na test Becka.

Leki na depresję

O tym, czy antydepresanty będą odpowiednim wyborem, powinien zadecydować lekarz psychiatra po wnikliwie przeprowadzonych wywiadzie lekarskim. Obecnie leki na depresję są dostępne wyłącznie na receptę, a preparaty ogólnodostępne mogą jedynie pozwolić na złagodzenie stresu lub wyciszyć nas. Jeśli uważasz, że potrzebujesz skorzystać z terapii farmakologicznej, konieczna pozostaje wizyta u lekarza w formie stacjonarnej lub na wizycie online.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.