zero waste

Zero waste to proces eliminacji odpadów i zanieczyszczeń poprzez zmianę sposobu, w jaki żyjemy, jemy, robimy zakupy i pracujemy.

Styl życia zero waste to zrównoważony sposób konsumpcji, który zachęca ludzi do unikania wytwarzania niepotrzebnych śmieci. Termin ten został ukuty w latach 80. przez Beę Johnson, która prowadzi ten styl życia od ponad 10 lat wraz z mężem i czwórką dzieci. Filozofia Zero Waste ma na celu zamknięcie pętli produkcji wszystkich materiałów, w tym żywności, odzieży, mebli, elektroniki i innych towarów, aby można je było poddać recyklingowi w sposób zrównoważony lub ponownie wykorzystać w kolejnej rundzie produkcji bez narażania ich zasobów.

Zero waste – co to znaczy po polsku?

Koncepcja zero waste jest wciąż nowa i nieznana polskiemu społeczeństwu. Dlatego powinniśmy uczyć ludzi wszystkich związanych z tym korzyści. Idea Zero Waste nie jest nowa, ale całkiem niedawno wkroczyła do naszego życia. Jako najbardziej zaludniony kraj Europy Wschodniej, Polska odnotowała ogromny wzrost liczby ludności miejskiej od czasu upadku komunizmu, co spowodowało pewne problemy z ilością zasobów potrzebnych do utrzymania tej rosnącej populacji i zapewnienia jej wszystkiego, czego potrzebują do prowadzenia zdrowego życia. Idea Zero Waste nie jest nowa: ogranicz produkcję wszystkich rodzajów odpadów, jednocześnie starając się poddawać recyklingowi jak najwięcej materiałów. Jednak dopiero w ostatnich latach widzieliśmy, jak coraz więcej krajów przyjmuje te zasady w swoim codziennym życiu.

Zero waste w podróży – jak podróżować ekologicznie? 

Istnieje wiele powodów, dla których chciałbyś zmniejszyć swój ślad węglowy i przejść na zero odpadów. Być może martwisz się o środowisko lub zmiany klimatyczne, a może nawet myślisz, że jest to konieczne dla naszej przyszłości. Uważa się za bonus, że istnieje wiele korzyści dla siebie, gdy idziesz na zero odpadów.

Dobrą wiadomością jest to, że podróżowanie bez odpadów jest coraz łatwiejsze. Każdego dnia jest coraz więcej hoteli, restauracji, sklepów i atrakcji. Możesz dokonać drobnych zmian w swoim życiu w domu, aby zmniejszyć ilość odpadów i plastikowych butelek i dobrze się przy tym bawić!

Jak robić zakupy w stylu zero waste? 

Aby robić zakupy w stylu zero waste, musimy mieć pewność, że nie kupujemy niczego, co trafiłoby na wysypisko śmieci. Obejmuje to takie rzeczy, jak plastikowe butelki na wodę, jednorazowe kubki do kawy i słomki. Oznacza to również unikanie produktów z nadmiernym opakowaniem. Odbywa się to poprzez wybór produktów o mniejszej liczbie opakowań lub w ogóle bez opakowania. Ważne jest również, aby kupowane produkty były wykonane z materiałów pochodzących z recyklingu. Jeśli nie możesz znaleźć tych informacji na opakowaniu, poszukaj firmy na jej stronie internetowej, a zazwyczaj będą mieli informację, czy jest wykonana z materiałów pochodzących z recyklingu, czy nie.

Bawełniane woreczki na owoce i warzywa – czym są? 

Te torby są miękkie, oddychające i mają specjalną podszewkę, która zapewnia świeżość produktów. Obserwuje się nowy trend w pakowaniu żywności, polegający na pakowaniu produktów w bawełniane torby zamiast tradycyjnych plastikowych toreb. Wiąże się to z wieloma korzyściami, ponieważ są przyjazne dla środowiska, zrównoważone i bardziej opłacalne. Kosmetyki zero waste stają się nowym trendem w branży beauty. Produkty te są trwałe i nadają się do recyklingu, nie wymagają stosowania opakowań.

Jak zrobić własny proszek do prania? 

Sporządzanie własnego proszku do prania może być świetnym sposobem na obniżenie kosztów i zazielenienie domu. Istnieje wiele różnych przepisów na domowe proszki do prania w Internecie, ale większość z nich wymaga pewnej wiedzy na temat tego, co wchodzi w skład proszku do prania. Musisz wiedzieć, jakie składniki ze sobą współgrają, a które nie rozpuszczą się prawidłowo.

Jeśli dopiero zaczynasz robić własne proszki do prania, oto prosty przepis, który można wykorzystać do każdego rodzaju prania:

1 kostka mydła

1 szklanka sody oczyszczonej

1/2 szklanki kwasu cytrynow

Organiczne ubrania – odzież zero waste 

Ubrania organiczne wykonane są z naturalnych materiałów, bez żadnych szkodliwych chemikaliów. Włókna syntetyczne i barwniki chemiczne są wyłączone z produkcji. Odzież ekologiczna jest przyjazna dla środowiska, ponieważ ulega biodegradacji i nie zanieczyszcza środowiska. Ma również niski ślad węglowy.

Pierwsza organiczna firma tekstylna została założona w 1856 roku w Niemczech przez Friedricha Engelhorna, który produkował bawełniane ubrania dla dzieci z mieszanki bawełny organicznej i bez barwników i innych substancji chemicznych. W latach 60. i 70. nastąpił globalny rozkwit firm produkujących odzież organiczną, które produkowały ubrania z bawełny organicznej dla dorosłych. Lata osiemdziesiąte to rozwój wielu nowych ekologicznych technologii, takich jak energia słoneczna, energia wiatrowa, recykling papieru/szkła itp., które wpłynęły również na trendy w modzie – tak, że coraz więcej osób zaczęło się interesować.

Organiczne ubrania – odzież zero waste 

Odzież jest jednym z najbardziej zasobożernych artykułów konsumpcyjnych. Jest znaczącym czynnikiem przyczyniającym się do zanieczyszczenia i odpadów, a jego produkcja często opiera się na chemikaliach o znanym lub podejrzewanym niekorzystnym wpływie na zdrowie. Natomiast tkaniny organiczne są wykonane z naturalnych włókien, barwników i materiałów takich jak bawełna, konopie czy bambus. Są produkowane bez agresywnych chemikaliów i wiele z nich można kompostować pod koniec ich cyklu życia. Odzież organiczna sprowadza aspekty syntetyczne do minimum – dzięki czemu jest zrównoważona w każdym tego słowa znaczeniu!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.