biuro rachunkowe dla serwisu komputerowego

Przedsiębiorstwo jakim jest serwis komputerowy niewiele różni się od typowej firmy, w której każdego dnia obsługuje się petentów i wystawia dokumenty księgowe. Niestety z roku na rok rośnie biurokracja i obowiązki podatkowe i nie tylko, które przedsiębiorca musi uwzględnić w swojej działalności. Wszystko to prowadzi do sytuacji, w której przedsiębiorca zamiast zajmować się pozyskiwaniem klientów i rozwijaniem firmy, musi skupić się wiedzy, nauce dotyczącej rozliczeń z urzędami. Coraz częściej obserwuje się, że właściciele firm chcą przekazać ciążący na nich obowiązek firmom zewnętrznym którymi są wyspecjalizowane biura rachunkowe.

Jednym z takich biur rachunkowych jest Tax Bonus z Dąbrowy Górniczej, które w swojej ofercie posiada kompleksowe usługi nie tylko księgowe, ale także z zakresu kadr i płac. Warto jednak wiedzieć, czym zajmują się właściwie biura rachunkowe i jakie są ich obowiązki względem swoich klientów. Dobrze jest również wiedzieć, jak wybrać to najlepsze biuro rachunkowe.

Firmy zajmujące się serwisowaniem komputerów każdego miesiąca mają po kilkaset, kilka tysięcy faktur do rozliczenia. Jeżeli mamy do czynienia z niewielkim serwisem, pewnie będzie zatrudniał 2-3 pracowników, jeśli z większym, 10 i więcej. Dochodzi zatem kwestia obsługi kadrowo-płacowej. Zatrudnienie jednej osoby do firmy na stanowisku księgowej i kadrowej to wydatek rzędu 6-7 tysięcy złotych miesięcznie brutto. Serwis komputerowy może zatrudnienie pracownika wrzucić w koszty, ale trzeba mieć na uwadze, że koszty wynagrodzenia to tylko jeden z wielu wydatków, który przedsiębiorca musi ponieść zatrudniając kogoś „własnego” do rozliczeń.

Koszty dodatkowe zatrudnienia to między innymi oprogramowanie księgowe, odpowiednie licencje to koszt nawet kilku tysięcy złotych rocznie. Do tego dochodzą szkolenia i dostęp do fachowej literatury. Do kosztów trzeba też zaliczyć ewentualne nieobecności i niezdolności do pracy z tytułu np. urlopu pracownika lub choroby. Wówczas musimy się zabezpieczyć i policzyć także koszty ewentualnego zatrudnienia kogoś na zastępstwo, co samo w sobie jest już dość trudnym zadaniem.

Nic więc dziwnego, że coraz więcej właścicieli serwisów komputerowych decyduje się na oddelegowanie kwestii podatkowych i kadrowych do biur rachunkowych. Co warto wiedzieć o zatrudnieniu właściwego biura?

Przede wszystkim trzeba uwzględnić kwestie lokalizacji, biuro rachunkowe z Dąbrowy Górniczej będzie idealnym kandydatem do zatrudnienia, gdy nasz serwis również pochodzi z tego samego miasta lub znajduje się w rozsądnej odległości od fizycznej siedziby biura księgowego. Dlaczego? Można powiedzieć że księgowy jest jak zaufany członek rodziny. Wiele lokalnych firm chce mieć bliższy kontakt z firmą, której przekazuje tak ważne sprawy. Choć dzisiaj odległości nie mają większego znaczenia, w końcu za pośrednictwem Internetu jesteśmy w stanie załatwić większość spraw, to jednak część przedsiębiorców będzie chciało fizycznie podjechać i porozmawiać ze specjalistą o swoich sprawach firmowych.

Trzeba pamiętać, że biura rachunkowe to nie tylko rozliczenia, to również profesjonalne doradztwo w różnych sprawach związanych z prowadzeniem działalności, jak też pozyskiwaniem środków na działalność. Rozliczanie dotacji z Urzędu Pracy czy UE, to kolejny atut danego biura rachunkowego. Kompleksowość usług jest szczególnie ważna dla większych przedsiębiorców, którzy chcą mieć u jednego zaufanego kontrahenta prowadzone wszystkie sprawy. czasem nawet ze sprawami prawnymi, stąd też wiele biur rachunkowych współpracuje ściśle z kancelariami adwokackimi, udostępniając wspólnie kompleksowe usługi dla biznesu.

Wybierając idealne biuro rachunkowe dla serwisu komputerowego nie należy zapominać o kwestiach odpowiedzialności biura za ewentualne błędy. Na rozmowie wstępnej zawsze należy dokładnie wypytać pracowników biura o sprawy związane z ubezpieczeniem OC, reprezentacją przed urzędami oraz innymi kwestiami mającymi ścisły związek z eliminowaniem potencjalnych błędów we wprowadzaniu danych – czyli na przykład dostarczanie danych rozliczeniowym w formie elektronicznej, które następnie są importowane w programie księgowym biura rachunkowego. Prosty element, który skutecznie minimalizuje możliwość popełnienia błędów na etapie wprowadzania danych do systemów księgowych. Dlatego też o kwestie technologiczne również należy zapytać przed podjęciem współpracy z danym biurem rachunkowym.

Wybór biura rachunkowego nie jest łatwym zadaniem, ale warto się na to zdecydować, aby nie tylko uniknąć błędów w rozliczeniach, które jak wiemy w tak szybko zmieniających się przepisach zdarzyć się mogą, ale również po to, aby mieć spokój i komfort, szczególnie w sytuacjach, kiedy dojdzie do sporów na linii Urząd – Firma. Mając obsługę biura rachunkowego, wówczas możemy liczyć na pomoc ze strony profesjonalistów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.