biuro księgowe Warszawa

Zarówno przedsiębiorcy małych, jak i dużych firm mogą czuć się przytłoczeni w sprawach związanych z rachunkowością, płacami i dokumentacją kadrową. Podobnie osoby fizyczne, które mają trudności w związku z rozliczaniem podatku dochodowego. Biuro księgowe zajmuje się pomocą w wielu sprawach związanych z rachunkowością i podatkami dla każdej osoby fizycznej i prawnej.

Działalność warszawskiego biura księgowego

Biura rachunkowe prowadzą księgi rachunkowe, przychodów i rozchodów, ryczałtową ewidencję przychodów, ewidencję VAT oraz przygotowują deklaracje VAT, CIT i PIT. Biuro księgowe może pomóc niektórym przedsiębiorcom np. w przygotowywaniu umów dla pracowników (zarówno na umowę o pracę, umowę zlecenie i umowę o dzieło), a także zajmowaniem się bieżącymi sprawami związanymi z przygotowywaniem raportów i aktów osobowych pracowników, ich rejestrację w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, udzielaniem urlopów i rozliczaniem nadgodzin. Działalność biura księgowego nie ogranicza się jednak wyłącznie do wsparcia firm już istniejących. Dodatkową pomocą, którą może obdarzyć biuro rachunkowe jest ta przy zakładaniu działalności gospodarczej lub spółki. Dzięki temu nowy przedsiębiorca otrzyma informacje na temat prognoz finansowych, analiz i raportów, które usprawnią i przyspieszą proces powstawania działalności.

Biuro księgowe w Warszawie – czy warto? 

Należy pamiętać, że zgodnie z art. 112 [odpowiedzialność podatkowa nabywcy przedsiębiorstwa] odpowiedzialność za sprawy podatkowe zawsze ponosi przedsiębiorca. Z tego względu dobrze jest znaleźć zaufane biuro, które ma dobre opinie wśród znajomych czy na forach internetowych. Nie oznacza to jednak, że przedsiębiorca nie może ubiegać się o odszkodowanie w razie wystąpienia nieprawidłowości. Zgodnie z art. 471 kodeksu cywilnego każdy przedsiębiorca może wnieść powództwo i wystąpić do biura księgowego o odszkodowanie i naprawę powstałych szkód. Biura księgowe są ubezpieczone od odpowiedzialności cywilnej (OC) i w razie wystąpienia takiej sytuacji mogą wypłacić przedsiębiorcy odszkodowanie pieniężne.

Prowadzenie własnej firmy i związanej z nią działalności księgowej może okazać się bardzo trudne, czasochłonne i co najważniejsze nieprzynoszące spodziewanych efektów. Powierzenie księgowości specjalistom jest w tym przypadku najsłuszniejszym wyborem. Dzięki temu przedsiębiorca może w pełni skupić się na prowadzeniu swojej działalności podczas gdy eksperci zajmują się księgowością firmy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.