disease 4392168 1920

 Atopowe zapalenie skóry jest niczym innym jak przewlekłą chorobą zapalną skóry. Rozpoznać je można po silnym świądzie i mocno przesuszonej skórze, a przyczyny tej choroby są wynikiem wielu złożoności. Na powstanie atopowego zapalenia skóry mogą mieć wpływ mutacje genetyczne, lecz również wpływy środowiskowe takie jak zanieczyszczenie, wilgotność powietrza, czy temperatura. Rozpoznania choroby dokonuje się na podstawie wywiadu opartego na kryteriach dermatologów. Częstym zabiegiem przy rozpoznawaniu atopowego zapalenia skóry jest również wykonanie badań takich jak określenie poziomu ogólnego i specyficznego IgE oraz testy skórne i płatkowe. Atopowe zapalenie skóry najczęściej rozpoznawane jest w dzieciństwie, lecz jest to przypadłość nawracająca się w dojrzałym wieku. Najbardziej narażone są osoby żyjące w miastach, gdzie kiepska jakość powietrza potęguje nieprzyjemne objawy. Osoby z atopowym zapaleniem skóry powinny zrezygnować z wełnianych ubrań, które ranią delikatną skórę. Atopowe zakażenie skóry rozpoznaje się po suchości skóry, rumieniu na twarzy, skłonności do zakażeń skóry, a także zaćmie. 

Objawy atopowego zapalenia skóry

  Pierwsze, charakterystyczne objawy zapalenia atopowego skóry pojawiają się przeważnie na klatce piersiowej, twarzy szyi oraz na biodrach i dłoniach. Pacjenci, u których zdiagnozowano atopowe zapalenie skóry powinni być świadomi, że jego leczenie jest długotrwałe i bardzo rzadko prowadzi do całkowitej eliminacji choroby. Lekarze skupiają się głównie na łagodzeniu objawów, leczeniu miejscowym oraz poprawie jakości życia. Podstawą jest odpowiednia pielęgnacja skóry, która powinna zostać zalecona przez lekarza. Pielęgnacja ta opiera się na stosowaniu nawilżających i natłuszczających preparatów, prysznicach w temperaturze pokojowej oraz podjęciu wszelkich działań eliminujących stres. Warto również pamiętać o unikaniu drapania się, przegrzewania oraz nagłego zmieniania temperatury. Z powodu atopowego zapalenia skóry nie należy również rezygnować z aktywności fizycznej, jednak po wykonanym treningu nie można zapominać o dokładnym umyciu i nawilżeniu skóry. 

Atopowe zapalenie skóry u dzieci i niemowląt

 Najliczniejszą grupę chorych na atopowe zapalenie skóry stanowią dzieci, a choroba w większości przypadków rozwija się do piątego roku życia. Atopowe zapalenia skóry u dzieci najczęściej jest związane z uczuleniem na białko mleka krowiego, a u starszych dzieci pochodzi z uczulenia na alergeny zwierzęce. Szczególną cechą zmian spowodowanych atopowym zapaleniem skóry u dzieci jest lokalizacja zmian chorobowych. U niemowląt zmiany z okolicy twarzy rozszerzają się na szyję, a u starszych dzieci dotyczą głównie łokci, nadgarstków oraz zgięć stawowych. Leczenie atopowego zapalenia skóry u dzieci polega na odpowiednich zabiegach profilaktycznych oraz stosowaniu preparatów łagodzących. Podsumowując pacjenci leczeni na atopowe zapalenie skóry stosują leki przeciwzapalne, lecz najważniejsza jest jednak odpowiednia pielęgnacja wrażliwej skóry i podejmowanie odpowiednich kroków, wspierających leczenie atopowego zapalenia skóry.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.